Kategoriler
Otomobil

Motosikletler de birbiriyle konuşacak

Bosch ve BMW, EICMA Fuarı’nda otomobillerde de kullanılan mySPIN akıllı telefon entegrasyon sistemi uyguladığı motosikleti  tanıttı.

2014 yılından bu yana otomobillerde kullanılan mySPIN teknolojisi, sürücüler arasında trafik durumu ve güzergâh tercihleri gibi konularda bilgi paylaşımında bulunabiliyor. mySPIN, motosikletin ekranında sadece en temel bilgilerin gösterilmesi için telefon uygulamalarını azaltıyor.

ANDROİD VE iOS UYUMLU

Bir akıllı telefon motosiklete bağlandığında motosikletin ekranı ve gidon üzerindeki kontrol cihazları, kişiler, takvimler ve sık kullanılan uygulamalar başta olmak üzere telefondaki verilere erişmek için kullanılabiliyor. Telefonda bulunan kişilere doğrudan erişim sayesinde uygulama arası iletişim, navigasyon destinasyonlarını girmek gibi görevleri kolaylaştırıyor. Çok platformlu bir çözüm olarak mySPIN, hem Android hem de iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlarla uyumlu.

GENİŞ SEÇENEKLER

mySPIN’in modüler yaklaşımı, sistemin her türlü OEM spesifikasyonuna uyarlanabilmesini sağlıyor. Motosiklet üreticileri, gerektiği zaman güncellenebilen veya genişletilebilen bir beyaz listeye ekleme yaparak, motosiklette hangi uygulamaların kullanılabileceğini belirleyebiliyor. İki tekerlekli araçlara yönelik mySPIN ile üretici, kendi ürün yelpazesi içerisinde yer alan motosikletlerde sunmak istediği uygulamaların çeşidine ve sayısına karar veriyor, yeni uygulamalar ekleyerek sistem özelliklerini artırabiliyor. Üreticiler, uygulama analitiği işlevini kullanarak daha sık kullanılan uygulamaları da tespit edebiliyor ve böylece müşteriye sunulan ürünü optimize edebiliyor.

CAN BUS VE BULUTA BAĞLI

Sistem, motosikletin hem CAN veri yoluna hem de buluta bağlı olduğundan, araç üreticileri kendi motosikletleri hakkında spesifik verileri toplayabiliyor, bunları analiz edebiliyor ve ayrıca bilgileri sürücülere sunabiliyor. Örneğin; depodaki yakıt seviyesinin azalması halinde sürücü, yolunun üzerindeki benzin istasyonları hakkında önceden bilgi alabiliyor. Araç üreticisinin müşterileri ile daha yakın bir iletişimde olmak ya da servis seçeneklerini artırmak istemesi halinde, mySPIN’i sürücülerle doğrudan bir iletişim kanalı olarak kullanabiliyor.

YENİ GELİŞMELERE AÇIK

Bosch İki Tekerlekli Araç ve Motor Sporları İş Birimi Başkanı Geoff Liersch, “İki tekerlekli araçlara yönelik mySPIN, sürücülerin akıllı telefon içeriklerini motosiklete taşımasını sağlıyor. Ayrıca tüm araç üreticilerine, geniş bir seçenek yelpazesi veren bir açık platform sunuyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.