Kategoriler
Sağlık

Beyin egzersizi hafıza kaybını engelliyor

Kitap okumak ve hatta örgü örmek gibi beyni meşgul eden faaliyetlerin hafızayı güçlendirerek ileriki yaşlarda hafıza kaybının önüne geçtiği tespit edildi.

Webmd.com adlı sitede yer alan haberde, yeni yapılan araştırmaya göre, orta yaşlarda dergi okumak, örgü örmek, dikiş dikmek ve sosyal aktivitelere katılmak 70’li ve 80’li yılarda hafıza kaybı oluşumu riskini 3’te bir oranında düşürüyor.

Amerikan Nöroloji Akademisi’nin yıllık toplantısında sunulan çalışmada, 70 ila 89 yaşlarında, hatırlama sorunu yaşayan yaklaşık 200 kişi, bu sorunu yaşamayan bir grupla karşılaştırıldı. Araştırmacılar, katılımcılara son bir yıl içinde günlük faaliyetleri ve 50 ile 65 yaş arasında zihinsel olarak ne kadar aktif oldukları hakkında sorular sordu.

Orta yaşta okuyan, oyun oynayan veya dikiş dikmek, örgü örmek gibi el sanatı ile uğraşanlarda hafıza kaybı riskinin yüzde 40 oranında azaldığı belirlendi. İlerleyen yaşlarda ise aynı faaliyetlerin bu riski yüzde 30 ila yüzde 50 oranında azalttığı sonucuna varıldı.

Mayo Clinic nöropsikiyatristi Yonas Geda ise, “70-80 yaşlarında olsanız bile bu beyin egzersizlerinden faydalanmakta geç kalmış sayılmazsınız” dedi. Geda, bu bulguların doğruluğunun onaylanması için daha fazla araştırma gerektiğini de sözlerine ekledi. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.