Kategoriler
Yaşam

Kalori yakmanın alternatif yolları

Çeşitlilik hayatın tadı tuzudur, eğer sizde fazla kilolarınızı yakmak için sadece yürüyüş yapmaktan sıkıldıysanız, evinizde bile yapabileceğiniz bazı aktivitelerle veya günlük yaşantılarınızda yapacağınız bazı değişikliklerle kalorilerinizi yakarak kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

İşte Reader’s Digest’ta yer alan bazı eğlenceli, ancak pahalı olmayan fikirler:

Egzersiz topları

En yeni egzersiz trendlerinden biri de egzersiz toplarıdır. Fiziksel terapistler, bu dev topları yıllardır kullanıyorlar. Çeşitli egzersit hareketlerinde kullanılan toplar, dengenizi, koordinasyonunuzu, gücünüzü, esnekliğinizi ve duruşunuzu geliştiriyor, vücudunuzun temel kaslarını (karın, sırt ve yanlardaki) güçlendirmeye yardım ediyor. Taşınabilir olan topları söndürebilir ve seyahate çıktığınızda yanınızda götürebilirsiniz. Her tür egzersiz için kullanabileceğiniz topların fiyatı da çok uygun.

Pilates

Eş zamanlı olarak kaslarınızı da güçlendirmek istiyorsanız, daha esnek olun, duruşunuzu geliştirin ve Pilates’e yönelin. En son fitness trendlerinden biri olan Pilates, film yıldızları ve profesyonel dansçılar tarafından da oldukça seviliyor. 20. yüzyılın başlarında Alman Joseph Pilates tarafından geliştirilen spor, vücudumuzun esas kaslarını kullanılmasına odaklanıyor. Pilates egzersizlerini yapabilmek için size bir pilates topu ve bir egzersiz hasırı gerekiyor.

Dirençli elastik bantlar

Dirençli bantlar, halter yerine sizin kendi vücut ağırlığınızı direnç sağlamak için kullanıyor. Genel olarak, bantı ayağınız ya da eliniz çevresinde gerersiniz ve bandın direncine karşı kolunuzu kaldırıyor veya uzatıyorsunuz. Aynı zamanda bandı bir kapıya ya da çubuğa bağlayabilirsiniz. Çeşitli uzunluklarda ve direnç derecesindeki bantları spor mağazalarından çok ucuza alabilirsiniz. Daha kısa olanlar kalçayı, bilekleri, ayak bileğini ve elleri güçlendirirken, daha uzun olan bantlar ise bacaklar ve kollar için kullanılıyor.

Egzersiz olmadan hareket etme

Gün içinde kalorilerinizi yakmak için aletlerle egzersiz yapmanız gerekmiyor. Herhangi bir hareket de fayda sağlayabilir. Bu ev işlerinden, dans etmeye ya da bahçe işlerine kadar değişik aktiviteleri içeriyor. 30 dakikalık yürüyüş yerine yapabileceğiniz aktivitelerin listesi:

45-60 dakika araba yıkama ve cilalama,

45-60 dakika pencerelerinizi yıkamak,

45 dakika voleybol oynamak,

30-45 dakika bahçe işleriyle uğraşmak,

30-40 dakika tekerlekli sandalyeyi kendinizin sürmesi,

30 dakikada 8 km bisiklete binmek,

30 dakika dans etmek,

20 dakika yüzmek,

15-20 dakika basketbol oynamak,

15 dakika ip atlamak,

15 dakika merdiven çıkmak. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.