Kategoriler
Otomobil

Karda araç kullanmayı gerçekten biliyor musunuz?

Kaza sayısının ve kaza yapma riskinin diğer aylara göre daha yüksek olduğu kış mevsimindeyiz.

Bizim de yaşadığımız batı bölgelerinde kış şartlarıyla ilgili şimdilik fazla bir sıkıntı yaşadığımız söylenemez. Ancak Anadolu’nun birçok bölgesindeki karlı yollarında meydana gelen trafik kazalarında daha şimdiden birçok insanımızı toprağa verdik. Yaralanan binlerce kişi ise bazı kişilerin bu mevsimdeki yol koşullarına aldırmaksızın aldığı sorumsuzca kararların bedelini ağır olarak ödemeye devam ediyor.

Bu ağır bilançonun arkasındaki en temel sebeplerinin başında ise bilgisizlik ve “bana bir şey olmaz” söylemini daha da abartarak “ESP neymiş, kış lastiği neymiş, ben arabaya her türlü hareketi yaptırabilirim” demeye vardıran bilinçsizlerin aşırı cesareti yatıyor.

NELER YAPMALISINIZ?

Karlı ve buzlu havalarda araç kullanmak cesaretten ziyade özel bir dikkat istiyor. Bu yol durumlarında kaza yapmamak için ilk uygulanması gereken kuralların başında gaza basmamak geliyor.  Kullandığınız araç kaymaya başladığında kaza kaçınılmazdır. Aracın çok hızlı sürülmesi sürücünün tepki süresini azaltarak çarpma şiddetini artırır.

ANİ MANEVRALARDAN KAÇININ

Ani fren ve direksiyon hareketlerinden kaçının. Karlı zeminde tekerleklerin kaydığını hissettiğinizde, panik yapıp frene kesinlikle basmayın. Aracınız kaymaya başladığında blok fren bir işe yaramaz. Bu tekerleklerin çekişini ortadan kaldırır ve aracınızı kontrol edemezsiniz.

TAKİP MESAFESİNİ ARTIRIN

Öndeki araçla aranızdaki takip mesafesini normal yol koşullarına göre iki kat artırın, yakın mesafeden takip yapmayın.

LASTİKLERİN DİŞ KALINLIĞI ÖNEMLİ

Havalar soğumaya başladığından anlardan itibaren, lastiklerinizi kış şartlarına hazırlamalısınız. Dünya çapında yapılan istatistiklere göre, en tehlikeli yol karın ilk yağdığı yoldur. Mümkün olduğu kadar kış lastiği olmadan karlı havalarda yola çıkmayın. Lastiklerin diş kalınlığını kontrol edin, lastik diş kalınlığının en az 4 milimetrenin altında olmamasına dikkat edin. Aracınızda mutlaka ‘sağlam’ bir zincir bulundurun.

CAM YIKAMA SUYU DONMASIN

Her benzincide bulabileceğiniz özel cam solüsyonları ile cam yıkama suyunun donmasının önüne geçebilseniz bile seyir halindeyken cam yıkama fıskiyesini ve cam sileceklerini kullanmayın. Aşırı soğuk havada cam buzlanarak görüşünüzü engelleyecektir. Camların içerinden buğulanmasına karşı kalorifer sisteminin sağlıklı çalıştığından emin olun.

4X4’LER YENİLMEZ DEĞİL

Dört tekerlekten çekiş sistemi olan bir SUV kullanıyorsanız yine de dikkatli olun. Bu araçlar karlı ve buzlu yol koşullarında diğerlerine göre daha iyi yol performans göstermesine rağmen yavaşlamanız ve durmanız gerektiğinde size ilave bir katkı sağlamayacaktır.

GİZLİ BUZLANMAYA DİKKAT!

Aynı özeni sadece karlı yollarda değil, sıcaklığın sıfırın altına düştüğü şartlarda gizli buzlanmanın olabileceği göstermeyi de aklınızdan çıkarmayın. (Aydın Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.