Kategoriler
Sağlık

Vücut kitle indeksi ne kadar doğru?

Bir insanın ideal vücut ağırlığı yaş, kas yağları, boy, cinsiyet ve kemik yoğunluğu gibi faktörlerler tarafından belirleniyor.

Bazıları, Vücut Kitle İndeksi (VKİ)’nin, ideal vücut ağırlığınızı hesaplamanın ideal yolu olduğunu söylerken, diğerleri ise BMI’nin yanlış olduğunu, kas kitlesini hesaplamadığını ve bu nedenle bel ve basen oranının daha iyi olduğunu söylüyorlar.

Medicalnewstoday isimli sitede yer habere göre, bir kişinin ideal vücut ağırlığı, diğerlerinden tamamen farklı olabilir. Kendizini ailenizle ya da arkadaşlarınızla karşılaştırırsanız, kendinizi riske atarsınız. Hatta kendinizi dışarıdaki insanlarla karşılaştırmak da işe yaramaz. Aşırı kilolu ve obezliğin seviyesi, ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor. Bazı ülkelerin sağlık otoriteleri, vücut kitle endeksinin en düşük sınırını 20 olarak kabul ediyorlar.

Vücut kitle indeksi sağlıklı bir ölçüm mü?

Sizin vücut kitle endeksiniz, boyunuzla bağlantılı kilonuzdur. Vücut kitle endeksini hesaplamak çok kolay. Ağırlığınızı, boyunuzun karesine böleceksiniz. Diyelim ki, 80 kilosunuz ve 1.80 boyundasınız. 1.80’ın karesi (1.80X1.80) 3.24’tür. 80’i 3.24’e böldüğünüzde çıkan sonuç 24.69 sizin vücut kitle endeksinizdir.

Düşük kilolu………..18.5 kg/m²

Normal kilolu……….18.5-24.9 kg/m²

Fazla kilolu……………25-29.9 kg/m²

Şişman (hafif)……….30-34.9 kg/m²

Vücut kitle endeksi kişinin bel, göğüs ya da kalça ölçümlemelerini hesaplamayan basit bir ölçümdür. 100 metre sürat koşusu şampiyonu televizyon karşısında aşırı yemek yiyerek şişmanlayan televizyon hastasından daha ağır VKİ’ye sahip olabiir. Televizyon hastası büyük bir göbeğe ve kalçalarında, kanında, vücudunun diğer taraflarında fazla yağa sahipken, bu kişinin fazla kası yoktur. Atlet daha küçük bel ile daha az vücut yağına sahiptir ve daha sağlıklıdır. VKİ kriterine göre ise, televizyon hastası daha sağlıklıdır.

Vücut kitle indeksi, kemik yoğunluğunu da hesaba katmıyor. Şiddetli osteoporoz (kemik erimesi) hastasının vücut kitle endeksi aynı boydaki sağlıklı herhangi birinden daha düşüktür. Fakat, osteoporozu olan kişi daha büyük bele, daha fazla vücut yağına ve güçsüz kemiklere sahiptir.

Birçok uzman VKİ’ni sağlık değerlendirmesinde kullanışlı olmadığını söylüyor. Uzmanlar, ayrıca VKİ’nin aşırı kilolu ya da obez kişilerde yağ miktarını değerinin altında, zayıf ya da adaleli kişilerde ise yağ miktarını fazla hesaplandığını söylüyorlar. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.