Kategoriler
Yaşam

Hangisi daha sağlıklı, deniz tuzu mu yoksa sofra tuzu mu?

Hepimiz deniz tuzunun daha sağlıklı ve doğal olduğunu düşünüyoruz. Peki gerçekten bu böyle mi?

Mayo Clinic’te yer alan habere göre, deniz tuzu ve sofra tuzu aynı temel besin değerine sahip, her ikiside sodyum ve klorür olmak üzere iki mineralden meydana geliyor. Buna rağmen, deniz tuzu daha doğal ve sağlıklı bir alternatif olarak pazarlanıyor. İki arasındaki gerçek farklar ise onların tadında, dokusunda ve işlenme sürecinde, kimyasal yapısında değil.

Deniz tuzu, deniz suyunun buharlaştırılmasıyla elde ediliyor ve genellikle çok küçük bir işlenme sürecine tabi tutuluyor. Suyun kaynağına bağlı olarak, arkasında biraz mineral ve elementler bırakıyor. Bu cüzi miktardaki mineraller, deniz tuzuna lezzet, renk ve kalınlık seviyesi veriyor.

SOFRA TUZU

Sofra tuzu ise yer altındaki tuz yataklarından kazılıp çıkartılıyor. Sofra tuzunun içindeki mineral kalıntılarını ortadan kaldırmak için daha fazla işleme tabi tutuluyor. Ayrıca tuzun topak topak olmasını önlemek için katkı maddesi ekleniyor. Birçok sofra tuzuna deniz tuzunda doğal olarak az miktarda bulunan, sağlımız için zorunlu bir besin olan iyot da ekleniyor.

Ağırlık itibariyle, deniz tuzu ve sofra tuzu yaklaşık aynı miktarda sodyum klorür içeriyor. Vücudunuzun sağlıklı olması için hangi tuzu tercih ederseniz edin, günde en fazla 1,5 ile 2,5 gram tuz tüketmeliyiz. Ancak birçok insan özellikle de işlenmiş gıdalar sayesinde bu miktarın çok üzerinde tuz tüketiyor. Yüksek tansiyonu olanlar, orta yaş ve yaşlı kişilerin ise çok daha az tuz tüketmelerinde fayda var. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.