Kategoriler
Sağlık

Sigara içenlerin otomobilleri adeta nikotin deposu

Sigara içilen arabada yolcu koltuğunda oturanlar, kamuya açık bölgelerde içilen sigara dumanın iki katına maruz kalıyor.

Tobacco Control isimli dergide yer alan çalışmada, Johns Hopkins Üniversitesi Çevresel Sağlık Mühendisliği bölümünden Dr. Patrick Breysse, maruz kalınan bu seviyelerin sigara içmeyen yolcular için kabul edilemez olduğunu belirterek, yolcuların ve özellikle de arabadaki çocukların dumana bağlı sağlık sorunlarıyla karşılaşma riskinin arttığını söyledi.

Breysse ve meslektaşları, sigara içmenin diğer alanlarda yasaklandığı gibi arabalarda da yasaklanması gerektiğine inanıyor. Çalışma için araştırmacılar, sigara içen 17 kişinin arabasındaki nikotin seviyesi ile sigara içmeyen 5 kişinin arabasını karşılaştırdılar. İşten eve giderken yolda geçen 30 dakikalık sürede maruz kalınan sigara dumanını incelediler. Araştırmacılar, arabaların içine biri ön yolcu koltuğunun yanında, diğeri ise şoförün arkasındaki koltuğun yanında olmak üzere nikotin ölçen cihazlar yerleştirdiler.

Bu cihazları analiz eden araştırmacılar, her sigara dumanı için nikotin yoğunluğunda iki kat artış olduğunu buldular. Cam açmak dumana maruz kalmayı azaltmasına rağmen, motorlu taşıtların içerisindeki dumana maruz kalmanın etkisini ortadan kaldırmıyor.

Amerikan Akciğer Derneği’nden yetkililer de arabasında sigara içenlerin camı ya da klimayı açarak yolcuları sigara dumanından korumadıklarını, yolcuların sağlığının potansiyel olarak etkilendiğini söylediler.

Pasif içiciliğin kalp ve solunum yolu hastalıkları gibi birçok risk faktörüne yol açtığı biliniyor ve bu nedenle birçok ülkede kamusal alanda sigara içilmesi yasaklanmıştır. Birçok sigara karşıtı, pasif içicilikle savaşmada bir sonraki adımın arabalarda sigara içmenin yasaklanması olacağına inanıyor. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.