Kategoriler
Yaşam

Sizi güzelleştiren 7 baharat

Yemeklerinize kattığınız ya da tatlılarınızı süslediğiniz baharatlar ağız tadınızdan çok size parlak bir cilt ve sağlıklı saçlar sağlıyor.

Zencefil

Antioksidanlar bakımından zengin olan zencefil topikal olarak kullanıldığında sarkma, çizgiler, kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtileriyle savaşıyor. Sağlıklı saçlar ve saç derisi için saç derisi enfeksiyonlarını ve kepek riskini azaltmak için zencefilin antiseptik özelliğinden yararlanabilirsiniz.

Safran

Dünyanın en güçlü doğal tedavilerden biri olan safran yüzünüzdeki pigmentasyonu azaltıyor ve cilt tonunuzdaki kararmayı azaltmaya yardımcıdır. Safranı biraz limon veya salatalık suyu ile karıştırıp yüzünüze sürdükten sonra 15 dakika bekleyip yüzünüzü durulayın.

Tarçın

Cildinizi düzelterek çizgilerinizin oluşmasını önler. Kanı cildinizin yüzeyine taşıyan tarçın, kan damarlarınızı harekete geçiriyor. Cildinizi canlandırmak için üç damla tarçın yağı, 2 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın ve yüzünüze sürün.

Meyankökü

Güneş ışığından dolayı melanin üretiminin artmasıyla oluşan cilt kararması sorununuz varsa, meyankökünü suyla sulandırın ve cildinize bölgesel olarak uygulayın.

Kırmızıbiber

Antioksidan açısından zengin olan kırmızıbiber, C vitamini içeriyor. Antioksidanlar cildinizin esnek ve canlı görünmesine yardım ediyor. 1 dilim avokado, 1 çay kaşığı bal ile kırmızıbiberi kasede karıştırın, göz çevrelerine yaklaşmadan temiz ve kuru cilde uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü durulayın.

Küçük Hindistan cevizi (Muskat)

Yüzünüz için oldukça faydalı olan muskat, akne ve egzemanın etkilerini azaltıyor.

Sarımsak tozu

Aminoasitler açısından zengin olan sarımsak tozu güzel ve sağlıklı saçlar için gizli silahınız olabilir. Saç dökülmesini önlemek ve saç gelişimini harekete geçirmek için sarımsak topikal olarak saça ve saç derisine uygulanabilir. Zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağının içine biraz sarımsak tozu karıştırın ve bu karışımı saç derisi ile saç uçlarına uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra saçınızı durulayın. (Vasfiye Özcanbaz)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.