Cenote Zapote’nin cehennem zilleri!

716

Yüzeyin derinliklerinde suyun içinde Yucatan yarımadasında bulunan doldurulmuş yeraltı mağarasında sarkıtlar garip şekillerde uzuyorlar, etrafa yayılmışlar. Tipik şekillerinin yerine bu sarkıtlar Cenote Zapote’da çatıdan aşağıya doğru asılmışlar ve çan gibi duruyorlar.

Şekillerinden dolayı cehennem çanları, fil ayağı, duş başlığı ya da borazan olarak adlandırılan bu sarkıtların hikâyesi bugüne kadar anlaşılamadı. Nasıl oluştular ya da yapıların bulunduğu bu yerde niçin başka dalış alanları yok? Cehennem çanlarının bir çeşit folium (özellikle başkalaşmış kayalarda görülen ince levha halindeki katman) türü olduğuna inanılıyor. Bunlar genellikle su borularının altında oluşuyor. Son buzul çağından beri su tablosunun değişmesiyle oluşmuş olabilir. Fakat folyum oluşum mekanizması tam olarak anlaşılamamıştır ve bu konu halen tartışmaların konusudur.

Cenote Zapote Meksika Yucatan Yarımadası’nda bulunan Puerto Morelos’un batısında yer alıyor. Bu kara çukur mağarası adını trafında büyümüş Sapote ağaçlarından almıştır.  Cehennem çanları oluşumu yaklaşık 30 metre derinlikte bulunuyor.