Kategoriler
Sağlık

Vücudun savunma mekanizmasını destekliyorlar

Brokoli, lahana, karnabahar gibi sebzelerde bulanan kimyasalın vücudun doğal savunma mekanizmasını desteklediği tespit edildi.

The Imperial College London’da görevli bir grup araştırmacı, Nrf2 isimli proteinin hastalığa eğilimli olan damarları plak oluşumana karşı koruduğunu gösterdi. Brokoli gibi yeşil turpgiller familyasından gelen bitkilerde bulunan kimyasal ile yapılan tedavi, hastalığa yatkın bölgelerde Nrf2 proteinini faaliyete geçiriyor.

Brokolide doğal olarak bulunan sülforapan maddesi vücuttaki Nrf2 konsantrasyonu artırarak, yüksek riskli bölgelerde iltihaplanmayı azaltığını belirten araştırmacılar, bir sonraki çalışmalarının sadece brokoli ya da aynı familyadaki sebzelerden yiyerek aynı koruyucu etkinin sağlanıp sağlanamayacağını test etmek olduğunu açıkladılar.

Arteriosclerosis Thrombosis and Vascular Biology isimli dergide yayınlanan araştırmada, çalışma süresince Nrf2’nin diğer proteinler üzerindeki etkisiyle, damar sertliği gelişme sürecinin başlarında hücreleri iltihaplanmadan koruduğunu belirlendi. Damarlardaki yağlı plak oluşumuna kalp hastalığına sebep olan damar sertliği deniyor. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.