Kategoriler
Yaşam

Kepekten kurtulmanızı sağlayacak ev yapımı öneriler

Omuzlarınıza dökülerek kötü bir görünüm oluşturup sizi koyu renk giysi giydiğinizde pişman eden kepekten evde kendi başınıza uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerle  kurtulabilirsiniz.

İşte kepekten kurtulmanıza yardımcı olacak ev yapımı çözümler:

TUZ

Saçınızı şampuanla yıkamadan önce sıradan sofra tuzunun aşındırıcılığı kepekten kurtulmanız için yardımcı olur. Bir tuzlukla tuzu kuru olan saç derinize biraz serpin. Ardından saç derinize masaj yaparak tuzu yedirmeye çalışın. Kuru ve pul pul olan saç derinizi şampuan uygulaması için hazır hale getirmiş olacaksınız. Bu işlemin ardından saçınızı şampuanla yıkayabilirsiniz.

LİMON

Kepekler kafanızda kaşıntıya yol açıyorsa çözümlerden biri de buzdolabınızda bulunuyor. Saç derinize 2 yemek kaşığı limon ile masaj yapın ve sonra suyla durulayın. Daha sonra bir fincan suya bir çay kaşığı limon suyunu karıştırın ve bununla saçlarınızı durulayın. Bu uygulamayı kepekleriniz kaybolana kadar her gün yapın.

ASPİRİN

İki adet aspirini toz haline getirin ve saçınızı yıkarken her seferinde kullandığınız şampuana ekleyin. Karışımı saçınızda 1-2 dakika bekletin, sonra iyice durulayın ve normal şampuan ile tekrar yıkayın.

KABARTMA TOZU-KARBONAT

Saçlarınızı ıslatın ve sonra bir avuç dolusu kabartma tozu ile saçlarınızı saç derisine doğru iyice ovalayıp saçlarınızı iyice durulayın ve kurutun. Bu işlemi saçınızı her yıkadığınızda yapın, fakat şampuan değil sadece kabartma tozu kullanın. Saçınız başlangıçta kuruyabilir. Ancak, birkaç hafta sonra saç deriniz doğal yağlar üretecek, saçlarınız daha yumuşak olacak ve saç derinizin pul pul olmasından kurtulacaksınız.

GARGARA

Saçınızdaki yoğun kepeği tedavi etmek için, saçınızı düzenli olarak şampuanla yıkayın, sonra ağız gargaralarıyla durulayın.

SİRKE

Saçları her yıkamanın ardından 2 fincan soğuk suya 2 fincan elma sirkesi ekleyip saçınızı bununla durulayın. Ayrıca, saçınızı şampuanlamadan önce saçınıza doğrudan 3 yemek kaşığı sirke uygulayarak saç derinize masaj yapın. Birkaç dakika bu şekilde bekleyin ve saçınızı durulayın. Bu işlemin ardından saçlarınızı şampuanla yıkayabilirsiniz. (Vasfiye Özcanbaz)

“Kepekten kurtulmanızı sağlayacak ev yapımı öneriler” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.