Kategoriler
Sağlık

Obezite ameliyatları aslında çok basit!

Obezite ameliyatlarının basit bir safra kesesi ameliyatı kadar riskli olduğunu belirten uzmanlar, Türkiye’deki haberlere yansıyan ölüm haberleri obezite ameliyatı olmak isteyenleri korkutuyor. Burada önemli olan ameliyatı işinde uzman hekimin yapması.

Son yıllarda obezite tedavisinde cerrahi yöntemlerin sayısında büyük artış görülüyor. Özellikle cerrahi sonrası, diğer tedavi yöntemlerine göre daha başarılı ve uzun dönemde daha fazla kilo kaybı sağlanması bu artışın en önemli nedenlerinden. Artışın diğer bir nedeni obezite cerrahisinin güvenliliğinin tıp otoritelerince çok güçlü bir şekilde onaylanmış olması. Obezite ameliyatları şu anda bir safra kesesi veya kalça protezi operasyonundan daha riskli değil.

Türkiye’de zaman zaman medyaya yansıyan ölüm haberleri obezite ameliyatı olmak isteyen birçok kişiyi endişelendiriyor. Bugüne kadar 2 binden fazla kişiye obezite ameliyatı yapan ve uyguladığı yöntemler, dünyanın sayılı akademik dergilerinden Surgical Endoscopy’ye konu olan Obezite ve Metabolik Cerrah Prof. Dr. Halil Coşkun, bu konuda önemli açıklamalarda bulundu.

UZMAN HEKİM VE İYİ BİR EKİP ŞART

“Obezite ameliyatları bir zamanlar riski yüksek ameliyatlar olarak tanımlanıyordu ama artık bu ameliyatlar sıkça yapılan safra kesesi, apandisit ve diz protezi ameliyatları kadar güvenli. Obezite ameliyatlarında genel ölüm oranı %0.3’ün altındadır.

Hastaların bu tarz ameliyatlarda sorun yaşamamaları ve iyi sonuçlar elde edilebilmesi için, konusunda uzmanlaşmış hekimlere ve merkezlere başvurması önem taşımaktadır.

Obez/morbid obez kişilerin kilo alma sebepleri (anatomik/psikolojik) çok fazla ve farklı sebeplere dayanabileceği için sadece ameliyat değil, ameliyat öncesi tetkiklerin değerlendirilmesi, ameliyat sonrası sağlıklı beslenme sisteminin oturtulması, psikolojik destek ve gerekiyorsa tedavi, moral ve motivasyon desteği de aynı oranda önemlidir.

Ameliyatın başarılı geçmesi kadar, hastanın ameliyat sonrası sağlıklı hayatına adapte olabilmesi bizlerin en büyük hedefidir. Bu hedef doğrultusunda da her biri alanında uzman ve spesifik eğitim almış, deneyimli kadro bulunmalıdır.

SADECE OBEZİTE AMELİYATI YAPAN BİR HEKİME İHTİYACINIZ VAR

Obezite ve metabolik cerrahisi her ne kadar genel cerrahi alanında yer alsa da spesifik bir eğitim, tecrübe ve ekip gerektirir. Bu nedenle eğitim ve çalışma hayatını sadece obezite ve metabolik cerrahisi üzerine kuran hekimler hem alanında gün be gün daha tecrübeli, hem ameliyatın her noktasına hakim, hem de spesifik alanları olduğu için araştırma ve eğitim konusunda daha fazla zaman harcamaya yatkındırlar.

HEKİMİNİZİN MAKALESİ OLUP OLMADIĞINA BAKIN

Hekiminizin obezite cerrahisi ve yandaş konularda sıklıkla makale yayımlaması, web sitesinde içerik oluşturması ve ekibine ulaşabileceğiniz bir destek grubu olması ameliyat öncesi ve sonrasında kafanıza takılan hür türlü soruyu paylaşabilmeniz ve aydınlatılabilmeniz açısından fevkalade önem taşır. Aynı zamanda gerek hekiminizin eski hastalarına ulaşıp referans alabilmeniz açısından, gerekse moral ve motivasyon anlamında destek grupları son derece yararlı olmaktadır.

MUTLU SONLARA İNANIN

Her zaman hatırlamanız gereken ameliyatınızın sihirli bir değnek değil, muhteşem bir araç olduğu. Bu aracı kullanmak için de bizler, olabildiğince destekle, tecrübeyle ve uzmanlıkla sizlerin yanınızdayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.