Kategoriler
Yaşam

Böceklerle ilgili doğru bilinen yanlışlar!

Ne kadar çırpınsakta, çaba harcasak da, yaşadığımız mekânlarda hijyen kurallarına uysak da  dünyanın en dayanıklı canlıları olarak bilinen haşerelere karşı asla yüzde yüz koruma sağlayamıyoruz.

ISS Haşere Kontrol ve Bitki Bakım Hizmetleri, gereken önlemleri almamızı engelleyen doğru bildiğimiz yanlışları gösteriyor ve çözümlerini sunuyor.

Tarih taşıdıkları hastalıklarla milyonlarca kişiyi, hatta medeniyetleri yok eden haşere istilalarıyla doludur. Günümüzde her ne kadar yaşadığımız mekânlarda evlerimizde hijyenik standartları yerine getirmeye çalışıyor olsak da nüfusun ve yapılaşmanın artması nedeniyle haşerelere karşı ne kendimiz ne de evlerimiz, binalarımız yüzde yüz koruma altında! Bu kadar savunmasız olmamızın temelinde ise sivrisinek, tahtakurdu (termit), hamamböceği gibi en sık karşı karşıya kaldıklarımız dahil haşereler konusunda doğru sandığımız yanlış bilgiler yatıyor.

İşte böcekler hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar:

Temiz Evde Haşere Barınmaz

Mutfak ve tuvalet gibi ıslak alanları temiz tutmak gerçekten de haşere istilası olasılığını azaltır ama ortadan kaldırmaz! Çünkü yaşadığımız mekânlarda bulunan ve eski giysiler, kullanılmayan oyuncaklar, eski gazeteler, dergiler gibi nesneleri sakladığımız kutular ve koliler hamamböceği, tahtakurusu gibi haşereler için açık büfe niteliğindedir.

Güçlü Koku Haşereyi Kaçırır 

Marketlerde satılan sprey vb. böcek kovucuların kötü kokmasının böceklerle hiçbir ilgisi yoktur. Bu tür kokular sadece, böcek kovucularda kullanılan bazı kimyasal maddelerden kaynaklanır. Haşereyi asıl hiçbiri kokmayan, özel olarak hazırlanmış kimyasal karışımlar yok eder.

Ancak Haşereler İstila Ederse Profesyonel Yardım İstenir 

Kesinlikle yanlış! Profesyonel bir haşere kontrol şirketinden yardım istemek için ne kadar çok beklerseniz haşere istilası o kadar yayılır. Her sorunda olduğu gibi haşerelere karşı da mücadele ne kadar erken başlatılırsa o kadar hızlı ve verimli bir çözüme ulaşılabilir.

Hamamböceği Isırmaz 

Yaşadığımız mekânlarda karşımıza çıkıveren çoğu hamamböceği saldırgan değildir ama çaresizlikten kaynaklansa bile hamamböcekleri ısırabilir! Isırma vakaları çoğunlukla şiddetli istila sırasında meydana gelir.

Birkaç Haşereye Rastladım Diye Abartmamak Lazım 

Banyo-tuvalet zemininde nadiren hamamböceğine rastlamanız, evinizin haşere barındırmadığı anlamına gelmez. Çünkü gördüğünüz tek bir böcek, duvarların arkasına saklanıp üreyen bir ailenin, daha da kötüsü bir koloninin üyesi olabilir.

Işıklı Sinek Tutucular Bütün Haşerelere Karşı Etkilidir 

Elektrikli böcek cihazları, ışığa çekilen böceklere karşı gerçekten etkilidir. Ne var ki tuzağı temizlemek için cihazı açtığınızda arılar, güveler, yusufçuklar (sivrisineklerden beslendikleri bilinir) gibi pek çok farklı böceğin ölüsünü görmenize karşın örneğin hiç sivrisinek ölüsüne rastlamazsınız. Kısacası elektrikli böcek cihazları bütün haşerelere karşı etkili değildir.

Kendi Yaptığım Haşere Kontrolü En İyisidir 

Ciddi haşere istilasına uğramayan evlerde haşere kontrolü mümkündür ama bir ev sahibinin, haşere problemlerine müdahale etmek için gereken eğitim, bilgi ve yetenekle donatılmış bir uzman kadar etkili sonuca ulaşması olanaksızdır. Bir uzman müdahale yöntemini, istila eden veya istila potansiyeli taşıyan böcek türlerini doğru olarak tespit edip söz konusu böceğin biyolojisi ve alışkanlıklarını dikkate alarak belirler. Öte yandan haşerelerle yetkin olmayan bir yöntemle mücadeleye kalkışılması sorunu daha zor çözülür hale getirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.