Kategoriler
Sağlık

Hipertansiyon unutkanlığa sebep oluyor

Amerikalı bilim insanları tarafından yapılan araştırmada yüksek tansiyonu olan kişilerin hafıza problemlerine yatkın olduğunu belirlendi.

Yüksek tansiyonu olan kişilerin hafızayla ilgili problemleri olduğunu ve bunun zihinsel değerin düşüklüğü olarak isimlendirilebileceğini ifade eden Alabama Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, bu çalışmanın yüksek kan basıncı ve hafıza problemleri arasındaki ilişkinin incelendiği, bugüne kadar yapılan en kapsamlı araştırma olduğu belirtildi.

Nöroloji isimli tıp dergisinde de yayınlanan çalışmaya göre, yüksek tansiyonun önlenebildiğini ya da tedavi edilebildiğini ifade edilirken, bunamanın habercisi olabilen zihinsel değer düşüklüğünü de potansiyel olarak önlenebileceği söylendi. Felç geçirmeyen 45 yaş ve üzerindeki yaklaşık 20 bin kişi üzerinde çalışan araştırmacılar, bu kişilerin yüzde 7’sinden fazlasının hafıza problemlerine sahip olduğunu ve hemen hemen yarısının yüksek tansiyon ilacı kullandığını kaydettiler. Yüksek tansiyon değerlerinin 14/9 olduğunu belirten araştırmacılar, bu verilerin yüksek tansiyonun zihinsel düşüş için risk faktörü olduğunu, ancak neden-sonuç ilişkisini anlamak için daha fazla araştırmanın gerekli olduğunu da sözlerine eklediler.

HER 3 KİŞİDEN 1’İ YÜKSEK TANSİYON HASTASI

Yüksek tansiyon tüm dünyada yaşanan sağlık sorunlarının başında yer alıyor. Amerikan Kalp Derneği’ne göre Amerika’da her üç kişiden birinde yüksek tansiyon var. Belirti vermediği için, birçok kişinin farkında olmadan yüksek tansiyonla yaşadığı belirtiliyor. Araştırmacılar, kontrol altına alınmayan yüksek tansiyonun felç, kalp krizi, kalp ya da böbrek yetmezliğine yol açabileceğini söylediler. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.