Kategoriler
Yaşam

İşte çocuğunuzu sağlıklı beslemenin yolları

Sağlıklı beslenme, çocukların büyüme çağında ve okul dönemlerinde her zamankinden daha önemlidir. Ancak sağlık beslenebilmek için öncelikle bunun alışkanlık haline gelmesinde anne ve babalara büyük görevler düşmektedir.

İşte Forbes.com’da yer alan habere göre, çocuğunuzun yemek seçimini etkilemenin yolları:

DENGELİ BESLENME ÖNEMLİ

Çocukları çok fazla şekerleme yönelip, sebze ve meyvelere burun kıvırdığında çoğu ebeveyn onlara sert tepki gösterir. Çocuklara dengeli bir yemeğin nasıl olması gerektiğini öğretmelisiniz. Ailece dengeli bir şekilde beslenirseniz, çocuğunuz da bunu öğrenecek ve bu şekilde beslenme alışkanlığı kazanacaktır.

MUTFAĞINIZDA SAĞLIKLI SEÇENEKLERE YER VERİN

Mutfağınızda meyve, sebze ve tam tahıllı gıdaları eksik etmemeniz çocuğunuzun doğru atıştırmalıkları seçmesini kolaylaştıracaktır. Masanızın üzerine koyacağınız meyve sepeti de çocuklarınızın sağlıklı beslenmesine yardımcı olacaktır. Bunun gibi pratik çözümler yağlı patates cipsi ya da şekerlemeler yerine sağlıklı atıştırmalıklardan tüketme alışkanlığı kazanmasına yardımcı olacaktır.

YİYECEKLER KONUSUNDA BİLGİ VERİN

Çocuklarla yiyecekler hakkında tartışmak baştan kaybedilmiş dava olabilir. Çocuklar yedikleri şeyin tadına odaklanırken içinde ne kadar kalori, şeker, tuz ve yağ olduğuyla ilgilenmezler. Bu konuda onlara akıl vermelisiniz. Niçin şekerli gıdaları sınırlandırması gerektiği gibi temel konularda çocuklarınızı bilgilendirmeniz yardımcı olacaktır.

GİZLİ KALORİYE DİKKAT

Bazı gıdalar görünüşte çocuklar için sağlıklı zannedilebilir, ancak bunların bir çoğu şeker, tuz ve yağla doludur. Yulaflı, meyveli kahvaltılık gevrekler, enerji barları bunlara iyi birer örnek olarak sayılabilir. Meyveli yoğurtlar, kalsiyum ile önemli vitaminler içerir, fakat aynı zamanda bunlara şeker de ekleniyor. Bu tür hazır gıdalar yerine, evde kendiniz hazırladığınız donmuş meyve, ya da meyveli normal yoğurt gibi atıştırmalıkları çocuğunuza vermeyi deneyebilirsiniz.

ANLAYACAKLARI DİLİ KULLANIN

Çocuklar beslenmeyle pek ilgilenmese de, anlayacakları dili kullanarak ilgilerini çekebilirsiniz. Arabaya kötü kaliteli yakıt koyarsanız, performansı da kötü olacaktır. Aynı şekilde, çocuklarınızın sevdiği gıdaları düşünüp doğru ve sağlıklı yiyecekler vererek, onların daha enerjik olmasını sağlayabilirsiniz.

NELER SEVDİĞİNİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUN

Damak zevkini değiştirmek imkansız olmasa da çok zordur. Bunun için savaş vermek yerine, çocuğunuzun hangi yemekleri sevdiğini göz önünde tutarak yemek seçimi yapmalısınız. Çocuğunuz brokoli yemek istemiyorsa, tercih edeceği ve sevdiği başka sebzeleri tercih edin. (Vasfiye Özcanbaz)

“İşte çocuğunuzu sağlıklı beslemenin yolları” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.