Kategoriler
Sağlık

Bakımsız dişler bu hastalıklara yol açıyor

Ağız ve diş bakımının yetersiz olduğu durumlarda ağızda biriken mikroplar, kalp ve damar hastalığı gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Ağız bakımının yetersiz olduğu durumlarda diş yüzeylerinde biriken mikrobiyal dental plağın neden olduğu enfeksiyonların kalp ve damar hastalıklarını tetiklediğine değinen İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Sinem Yıldız Çiftlikli, yetersiz diş bakımının ölümle sonuçlanabilecek vakalara yol açabileceğine dikkat çekiyor.

TÜİK verilerine göre ülkemizde ölüm nedenlerinin ilk sırasında yüzde 40 ile kalp-damar sistemi hastalıkları yer alıyor. Çiftlikli, ağız bakımının yetersiz olduğu durumlarda diş yüzeylerinde biriken mikrobiyal dental plağın neden olduğu enfeksiyonların kalp ve damar hastalıklarına yol açabileceğine vurguladı.

DAMAR SERTLEŞMESİ ÖLÜME YOL AÇIYOR

Kalp-damar hastalığının ağız bakımıyla olan ilişkisine işaret eden Yrd. Doç. Dr. Çiftlikli, damar sertleşmesinin (ateroskleroz) damar duvarında kolesterol, iltihabi hücreler ve bakteriler gibi bazı maddelerin birikimiyle oluşan ateromlar nedeniyle ortaya çıktığı bilgisini paylaştı. Aterom oluşumunun bu bölgelerde zamanla yırtılma ve parça kopması ile kopan parçanın başka bir damarı tıkaması, damarlarda daralma ve anevrizmalarla sonuçlanabildiğini belirten Çiftlikli, aterosklerozun özellikle kalbi besleyen damarlarda görüldüğünde hayati sonuçlara yol açtığını söyledi.

DİŞETİ KANAMASINA DİKKAT!

Enfeksiyona karşı dişetinin verdiği iltihabi cevap sonucunda periodontal hastalıklar ortaya çıkar. Periodontal hastalıkların en belirgin bulgusu dişeti kanamasıdır. Diş fırçalama esnasında veya başka bir nedenle dişetinde meydana gelen kanama ile ağız ortamındaki bakterilerin kana karıştığı ve ateromlar içerisine yerleşebildiği bilinmektedir. Aterom içerisine yerleşen periodontal bakteriler burada lokal bir iltihaba yol açarak aterom oluşumunu daha fazla tetikler ve ateromda yırtılmalar ile kopmalara neden olabilir” şeklinde konuşuyor.

DOĞRU AĞIZ BAKIMI KALP-DAMAR SAĞLIĞINI KORUYOR

Periodontal iltihabın tüm vücutta düşük dereceli bir iltihaba yol açarak ateroskleroz oluşumunu kolaylaştırdığını ve bireyi kalp-damar sistemi hastalıklarına ve bu hastalıkların yol açtığı komplikasyonlara yatkın hale getirdiğinin altını çiziyor. Yrd. Doç. Dr. Sinem Yıldız Çiftlikli, yapılan araştırmaların periodontal hastalığın tedavisi ile kalp-damar hastalığı riskinin azaldığını gösterdiğini ortaya koyuyor. Doğru ağız bakımı, periodontal hastalıkların tedavisi ve düzenli diş hekimi kontrolleri ile ağız ve diş sağlığının korunmasının yanında enfeksiyonun ve iltihabın sistemik etkilerini ortadan kaldırmak ve kalp-damar sağlığının korunması açısından önem taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.