Kategoriler
Sağlık

Çocuklarınıza verdiğiniz organik gıdalar ne kadar besleyici?

Organik diye aldığımız, yediğimiz ve çocuklarımıza yedirdiğimiz organik gıdalar ne kadar güvenli? Acaba aldıklarımızın hepsi gerçekten organik mi, yoksa sadece etiketlerinde mi organik yazıyor?

Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre, organik gıdaların vitamin ve mineral bakımından daha yüksek kalitede olduğunu destekleyen hiçbir kanıt yok.

ORGANİK GIDALAR ÇEVRE İÇİN FAYDALI

Endüstriyel tarımda üretim yapılırken yüzde yüz garantili, fakat bazen zararlı metotlar kullanılıyor. Bu teknikler arasında, ürünün daha çabuk gelişmesini sağlayan kimyasal kullanımı, böcek istilasını ve hastalıkları önlemek için tarım ilacı kullanımı, büyümeyi ve malın sağlığını maksimum boyuta getirmek için antibiyotik ve hormon kullanımı yer alıyor. Sertifikalı organik ürünler bu yöntemlerden hiçbirini kullanmıyor ve kirliliği azaltırken toprak ve su tasarrufuna odaklanıyor.

DAHA PAHALILAR

Organik gıda üretimi emek-yoğun olan bir sistem olduğundan gıdalar daha pahalıdır. Organik ürünlerin geleneksel ürünler kadar fazla kâr getirmemesi, fiyat farkının bir diğer sebebidir. Organik ürün savunucuları, geleneksel olarak yetiştirilen ürünün çevre temizliği ile halk sağlığı maileyetlerinin son fiyata eklenmesi halinde organik üründen daha pahalı olabileceğini tartışıyor.

ONAYLI OLMALI

Organik ürünlerin kalitesini düzenlenen sertifikalar, tükecilerin hakiki organik tekniklerle üretilen ürünleri, organik olmayan ancak marketlerde ‘doğal’ etiketi altında satılan ürünlerden ayırmalarına yardım ediyor.

SEÇENEKLER FAZLA

2008 yılında tüketiciler organik gıdalara 23 milyar dolar harcadılar. 1997 yılında bu rakamın 3,6 milyar dolar olduğu belirtiliyor. Büyüyen bir pazar olan organik gıda, birçok büyük gıda üreticisini cezbetti.

HER ZAMAN SAĞLIKLI DEĞİLLER

Kurabiye kutusunun ya da dondurma kabının üzerinde organik etiketinin olması, bu gıdanın sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Bu yiyecekler halen yağ, şeker, kalori ve tuzla dolu olabilir. Whole Foods firmasının CEO’su John Mackey, geçtiğimiz yıllarda bu çelişkinin doğruluğunu kabul etmişti.

DAHA FAZLA BESLEYİCİ DEĞİL

Organik gıda taraftarları organik gıdaların yüksek oranda besin maddesi içerdiğini söylerken, bu iddayı destekleyen çok sayıda bilimsel araştırma yok. 55 araştırmanın sistematik görünümü organik gıdaların içindeki C vitamini, potasyum ve demir gibi 11 besin kategorisinin 8’inde bir farklılık olmadığını gösterdi. Araştırmacılar, içerdiği besin değerlerine göre, organik ve organik olmayan gıdalar arasındaki farkın önemsenmemesi gerektiğini söylüyorlar. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.