Kategoriler
Teknoloji

Uçakların yaydığı zararlı maddeler bioyakıt ile azalacak

Brokoli ve lahananın da dahil olduğu hardal ailesinden bir ot olan ‘Carmelina’dan üretilen yakıt, petrolden üretilen jet yakıtından yüzde 80 daha az sera gazı emisyonu üretiyor.

BBC Focus Dergisi’nin haberine göre uçaklar, büyük miktarlarda jet motorlarında kullanılan yakıtı yüksek irtifalarda yakıyor. Ancak, İngiltere’de 2005’te 180 milyon olan yolcu sayısının hızlı bir şekilde artarak gelecek 25 yıl içinde 475 milyona çıkacağı tahmin ediliyor.

ÇOK AZ GÜBRE YETİYOR

Michigan Teknik Üniversitesi’nden Profesör David Shonnard, bitkinin ekilmesinden solup gidene kadar tüm yaşam döngüsü içinde carmelina bitkisinin karbondioksit emisyonunu analiz etti. Bitkinin bioyakıt olduğunu buldu. Çünkü, bitkinin yetişmesi için sadece çok az miktarda gübre gerekiyor ve fazla miktarda jet yakıtına dönüştürülebilen yağ üretiyor. Amerika’da gıda üretimini etkilemeycek şekilde 5 milyon acre bitki ekilebileceğini belirten Shonnard, “Yılda bir milyar galon jet yakıtı üretmek için yeterli miktarda carmelina yağı elde edilebilir” dedi.

ZARARLAR KARŞILAŞTIRILMALI

Bioyakıtların iklim değişikliği problemlerine bir çözüm olduğu konusunda abartılı reklamlar yapıldığını söyleyen Shonnard, geçenlerde bu durumu kötüleyen bir gazete yazısı gördüğünü de açıkladı. Tüm bioyakıtlar çevresel hasar için potansiyel risk taşdığını ifade eden Profesör David Shonnard, bu potansiyel riskin fosil yakıtlarla karşılaştırılması gerektiğini kaydetti. Carmelina bioyakıtı, uçaklar tarafından üretilen karbon emisyonu hakkında artık endişelenmemiz gerektiği anlamına mı geliyor? Manchester Üniversitesi’nin Tyndall Merkezi’nden sürdürülebilir güç uzmanı Dr. Paul Upham, böyle düşünmüyor. Bioyakıtların tek cevap olmadığını söyleyen Upham, “İlk öncelik, nakliyede enerji kullanımı için aşırı talebi azaltmak olmalı” dedi. (Vasfiye Özcanbaz)

“Uçakların yaydığı zararlı maddeler bioyakıt ile azalacak” için 3 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.