Kategoriler
Yaşam

İşte zayıflama efsaneleri ve gerçekler

Fazla gayret göstermeden kilo vermek her zaman daha çekici olmuştur. Bu konuda faydalı bilgilerin yanında, sizi yanlış yola sevkedebilecek zayıflama efsanelerinden bir kaçına mutlaka rastlarsınız.

İşte Foxnews’in haberine göre bazı zayıflama efsaneleri:

SIK YEMEK YEMEK METABOLİZMAYI HIZLANDIRIR

Yaygın olan diğer bir efsane ise sık yenilen öğünlerin metabolizmanızı hızlandıracağıdır. Eğer biri size daha hızlı bir metabolizma için günde 6 kez yemek yemenizi söylerse, sizi yanlış bilgilendirmiş olur. Yemek yediğiniz her seferde, metabolizmanızın çalışması artar. Bu artış, yemeğin içindeki karbonhidrat ve yağların ne kadar çok olduğuna bağlıdır. 6 kez yemek yiyince metabolizmanızda daha az artış olur, günde üç kez yiyenlerin metabolizmasındaki artış ise daha çoktur.

YATMADAN ÖNCE YENEN YEMEK KİLO ALDIRIR

Birçok insanın inandığı ilk efsane, yatağa girmeden yenen yemeğin vücudunuza yağ olarak döndüğü inancıdır. Gerçek ise, gün boyunca alınan toplam kalori, yiyeceklerin yağ olarak vücuda dönüp dönmeyeceğini belirler. Günlük kalori değerlerinin üzerine çıkmamanız önemlidir. Kalori alımınızı gün içine dağıtmanız tutarlı enerji seviyesi elde etmenize yardımcı olacaktır. Yatağa gitmeden yemek yemek sizi şişmanlatmayacaktır.

YAĞ İLE KARBONHİDRATI BİR ARADA TÜKETMEYİN

Karbonhidrat enerji için kullanılıyor. Yağlarla beraber tüketilirse, vücuda yağ olarak döneceğine inanıyorlar. Gerçek ise; yemek yerseniz ve vücudunuzun yakıta ihtiyacı varsa, elde mevcut olan yakıtı (karbonhidrat ya da yağları) kullanacaktır. Karbonhidratların ilk olarak kullanılacağı doğrudur fakat, karbonhidrat tam enerji ihtiyacını karşılamazsa, bunun yanında yağ da kullanılır.

KARBONHİDRATI KESEREK YAĞLARDAN HIZLI KURTULURSUNUZ

Karbonhidrat, sinir sisteminin adeta yakıtı ve karbonhidratsız bir beslenmenin sinir sisteminin sağlıklı işlemesini engeller. Düşük karbonhidrat diyetinin başarılı olmasının bir nedeni ise insanlarda açlık hissinin oluşmaması. Ama eğer karbonhidrat alımını gerçekten çok düşürürseniz ketoz durumu yaşarsınız (vücudunuzun enerji için karbonhidrat yerine yağ kullanma durumu). Ketoz açlık hissini ortadan kaldıran bir durumdur. Ama bazı insanlar ketoz durumundayken kendilerini iyi hissetmediklerini söylemektedir. Ancak, uzun süre bu diyeti uygularsanız, metabolizmanız yavaşlayacaktır. Ancak bu da tiroid bezini olumsuz etkiler.

METABOLİZMA YAŞLANDIKÇA YAVAŞLAR

Metabolizmayı yavaşlatan ilk neden, kas kütlesinin kaybedilmesidir. Eğer ağırlık çalışmaya devam eder ve gerektiği kadar yemek yerseniz, metabolizmanın yavaşlamasını büyük ölçüde önleyebilirsiniz. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.