Kategoriler
Yaşam

Uzun boylular daha mı mutlu?

Uzun boylu insanların, boyları ortalamanın altından olan kişilerden daha mutlu olduklarını ortaya çıkardı.

Uzun boylular hayata daha olumlu yaklaştıkları, mutluluk ve eğlence gibi duyguları da daha rahat ortaya koyma eğiliminde oldukları belirlendi.  Bu kişilerin stres ve öfke gibi deneyimlerle karşılaşmalarına rağmen acı ve üzüntüyü daha az dile getirdikleri kaydedilen araştırmada bu durumun sebeplerini mercek altına alan uzmanlar, durumu eğitim ve gelir düzeyiyle ilişkili olduğu ifade etti.

EĞİTİM ÖNEMLİ FAKTÖR

Ekonomi ve İnsan Biyolojisi adlı dergide yayınlanan araştırma kapsamında, Ocak 2008 ile Nisan 2009 tarihleri arasında 18 yaş üzeri 450 binden fazla kişiyle konuşan uzmanlar, katılımcıların boyları ile sürdükleri yaşamı değerlendirdi. Uzun boylu insanların genel olarak eğitim ve gelir düzeyinin daha yüksek olduğu sonucuna varan araştırmacılar, bu iki etkenin, hayata bakış açısında etkili olduğunu da sözlerine ekledi. Sonuçlara rağmen araştırmacılar, söz konusu çalışmadan en uzun boylu insanların en mutlu grup olacağı sonucunun çıkarılamayacağına değindi.

Kendilerini yaşam merdivenin altında gören erkeklerin boyunun ortalamadan yaklaşık 2 cm kısa olduğu belirtilen araştırmada, kadınların ise 1,3 cm kısa olduğuna değiniliyor. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.