Kategoriler
Yaşam

Bebeğiniz bunları yapıyorsa dikkat!

‘Bebeğim aç mı? Neden böyle ağlıyor? Şimdi emzirmeliyim?’ şeklindeki sorular annelerin kafasını her zaman kurcalar. Mayo Clinic’in haberine göre konuyla ilgili uzmanlar, sütünüzün yetip yetmediğini anlamanız için kendinize şu soruları sormanızı öneriyor:

KİLO ALIYOR MU?

Sabit kilo alımı, bir bebeğin yeterince doyduğunun en güvenilir işaretidir. Birçok bebek doğumun ardından biraz kilo verebilir, ancak 10-15 gün için bu kiloları geri alır. Bebeğiniz her kontrolünde kilo almış olmalı.

NE SIKLIKLA EMZİRMELİSİNİZ?

Yeni doğan birçok bebek yaklaşık 2-3 saatte bir olmak üzere günde 8-12 kez beslenir. Doğumdan 6-8 hafta sonra, beslenme saatlerinin arası açılmaya başlayacaktır. Gelişme aşamalarında, bebeğiniz her beslenmede daha fazla süt emecek ve daha sık beslenmek isteyecektir. Bebeğin artan süt içmek isteğine bağlı olarak vücudunuz bunu karşılayabilecektir. Bebeğiniz daha fazla emerse, göğsünüzde daha fazla süt üretilecektir.

NE SIKLIKLA BEZ DEĞİŞTİRİYORSUNUZ?

Doğumdan sonra 4 gün kadar, bebeğinizin günde 6-8 bez kirletmesi beklenir. Düzenli bağırsak hareketlerinden emin olmak için ise günde 3 kez ve daha fazla kaka yapması umut edilir. Dışkısı ilk günlerde koyu ve yapışkan olacaktır, anne sütü aldıkça rengi altın sarısına dönecek ve daha pütürlü, yumuşak olacaktır.

YUTKUNMA SESİNİ DUYABİLİYOR MUSUNUZ?

Eğer dikkatlice dinlerseniz, bebeğinizin yutkunmasını duymanız mümkün. Bebeğinizin çenesinde güçlü, sabit, ritmik hareketleri gözlemleyin. Az miktardaki süt bile bebeğinizin ağzından sızacaktır.

SAĞLIKLI GÖRÜNÜYOR MU?

Beslenmeden sonra doymuş ve memnun görünen bebek yeterince anne sütü aldığı için canlıdır, aktiftir. Bebeğinizin sağlıklı bir cilt rengine sahip olduğundan emin olun.

GÖĞSÜNÜZDE NASIL BİR HİS OLMALI?

Bebeğiniz göğsünüzü başarılı bir şekilde kavrıyorsa, göğsünüzde nazik çekilme hissi duyacaksınız. Aksi halde, göğüs ucunuzun ısırıldığını ya da çimdiklendiğini hissedersiniz. Göğüsleriniz emzirmeden önce dolu ve sıkı olurken, emzirdikten sonra ise daha yumuşak ve boş olacak. Eğer emzirmek canınızı yakıyorsa, yardım için bebeğinizin doktoruna ya da hastanelerdeki bebek hemşirelerine danışabilirsiniz.

BU DURUMLARDA DOKTORUNUZA DANIŞIN

Bebeğiniz kilo almıyor, bezini 6-8 defadan daha az ıslatıyorsa ve düzenli kaka yapmıyorsa, beslenmeden sonra sürekli olarak mızmızlık yapıyorsa, bebeğiniz hep uykulu görünüyorsa, emmek istemiyorsa mutlaka doktorunuza danışın. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.