Kategoriler
Yaşam

Kışın bebeğinizi nasıl giydirmelisiniz?

Soğuk hava, sert rüzgar bebekleri birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya bırakıyor. Bu nedenle bebeklerin kış aylarında nasıl giydirileceği çok önemlidir.

Özellikle küçük bebeklerin çok kolay ısı kaybedebilecekleri için soğuğa karşı daha dikkatli olunması gerektiğini söyleyen Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nermin Tansuğ kış aylarında bebeklerin nasıl giydirilmesi gerektiği ile ilgili bilgi verdi.

Genellikle fanila gibi ince bir pamuklu giysi üzerine kalın yünlü bir kazak giydirildiğini belirten Tansuğ, tek kat kalın giysi yerine üst üste pamuklu, yumuşak ve vücudu saran ince giysiler giydirildiğinde aralarındaki hava tabakasının bebeği üşümekten koruduğuna dikkat çekti. Dışarı çıkıldığında bu giysilerden en üsteki yün olduğunda daha iyi koruduğunu belirten Nermin Tansuğ, ortam sıcaklığı değiştiğinde gerektiğinde bir kat azaltılıp veya artırıldığını açıkladı. Bu yöntem ile bebeği sıkan, ağırlaştıran kıyafetlerden bunalması engellenir.

Şapka, bere, eldiven şart!

Çok soğuk havalarda dışarı çıkıldığında ısıyı koruyan, soğuğu geçirmeyen kuş tüyü tulum tarzı giysilerin uygun olduğunu söyleyen Tansuğ,
vücut ısısının büyük kısmı baştan kaybedildiğinden mutlaka kulakları örten şapka, eldiven, kalın çoraplar ve botlar giydirilmesi gerektiğini belirtti.

Yürüyen bebeklerde, yağmurlu havalarda botlarının su geçirmediğinden emin olunması gerektiğini vurgulayan Tansuğ, “Arabayla dışarı çıkıldığında aşırı ısınmayı önlemek için şapka ve üstündeki giysilerden bir katı çıkartılabilir ya da araba serinletilir. Eğer otobüs gibi toplu taşıma aracında ise elbisesinin bir kısmını çıkartılabilir” dedi.

Bebek arabasının koruyucusunu unutmayın

Bebek arabası ile dışarı çıkıldığında arabanın içine koruyucu ve soğuğu önleyici bir örtü ve bebeğin üzerine de ayrı bir battaniye örtülmesi gerektiğine dikkat çeken Tansuğ,  bebek arabalarında kullanılan zarf gibi giysiler giydirilebileceğini, yağmurlu, rüzgarlı havalarda arabanın koruyucu rüzgarlığı kullanılması gerektiğini açıkladı.

Rüzgarlı bir havada dışarı çıkıldığında bebeğin rüzgara karşı açık kalan kısımlarına çatlamayı önlemek için hafif bir nemlendirici sürülmesi gerektiğini söyleyen Nermin Tansuğ, “Karlı ve güneşli havada dışarıda kalınacaksa bebeğin cildini korumak için siperli şapka giydirilmeli, yüzüne güneşten koruyucu ürünler sürülmelidir. Çünkü kar güneşin ultraviyole ışınlarının yüzde 85’ini yansıttığı için en az yaz güneşi kadar tehlikeli olabilir ve güneş yanığı oluşturabilir. Özellikle bebeğinizin hassa cildi için bu tehlikeli bir durumdur” diye konuştu.

Kış güneşi de çok önemli

Kış aylarında doğan bebeklerin üşümemesi için sıkı sıkı giydirildiğinden yaşamlarının ilk aylarında güneşle tanışamadığını belirten Tansuğ, “Oysa güneş ışığı aracılığıyla vücutta aktif hale gelen D vitamini, kemiklerin gelişimi için önemlidir. Bu nedenle, havanın güzel olduğu günlerde kolları ve yüzü açık kalacak şeklide mutlaka 10-15 dakika güneş ışığına çıkartmalıdır. Soğuk havada ısı üretimi için daha çok kalori gerekir. Öğünlerinde kalori miktarı biraz artırılabilir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.