Kategoriler
Otomobil

Efsane T1 geri dönüyor

Volkswagen’in 1950 yılında üretmesinin ardından bir döneme damgasını vuran ve merakları tarafından hala oldukça rağbet gören Transporter T1, 21’nci yüzyıla ayak uydurarak geri dönüyor.

I.D. Buzz konsepti adı verilen elektrikli retro minibüs, burundan V şekliyle başlayıp tavanla gövdeyi ikiye bölen yan çizgi, A sütünunda kelebek cam ve C sütununda bulunan hava menfezleri gibi atası T1’den esintiler taşıyor.

MODÜLER VE AKILLI

Öte yandan 5 metre boyundaki, 3.3 metre dingil aralığına sahip 8 kişilik ‘retro’ minibüsün iç mekanı oldukça ferah ve modüler. 180 derece dönebilen, yatırılabilen ve katlanan koltuklar sayesinde aracın içi oturma odasına ya da yatak odasına dönüştürülebiliyor.

Tabii ki bir araç eskiden izler de taşısa sadece tasarımı modernize edilerek içinde bulunduğumuz yüzyıla adapte olacak değil. Volkswagen mühendisleri sürücü pilot modunda koltuğunu çevirip sohbet ederken, yolu gözlemleyen sensör ve kameralarla kendi kendine gidebilen bir araç yaratmış.

435-600 KİLOMETRE ARASI MENZİL

Volkswagen’in MEB platformu üzerinde geliştirilen elektrikli retro minibüsün 83 KWh bataryaya sahip arkadan itişli 268 HP ve daha güçlü 111 kWh’lık bataryalı 0’dan 100 kilometre hıza sadece 5 saniye ulaşabilen dört tekerlekten çekişli 369 HP’lik iki farklı versiyonu bulunacak. Yarım saatli bir şarj süresiyle bataryalarının yüzde 80’ini doldurabilen I.D. Buzz’ın tam şarjda menzili ise 435 ile 600 kilometre arasında olacağı belirtiliyor.

2020 yılından sonra seri üretime geçilmesi beklenen retro konseptin tasarımında değişiklikler olsa da elektrikli motor ve otonom sürüş gibi teknolojik yenilikleri karşımıza çıkacak.(Aydın Özcanbaz)

“Efsane T1 geri dönüyor” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.