Kategoriler
Yaşam

Hangi yağı kullanacağınızı bilin!

Yağların insan sağlığı için çok önemli bir rolü bulunuyor. Ancak yağlar günümüzde birçok spekülatif söyleme maruz kalıyor. İnsanlar hangi yağları tüketmesi hangilerini tüketmemesi gerektiği konusunda kararsız kalıyor.

Beslenmede önemli rol oynayan yağların kamuoyunda en çok konuşulan gıda maddelerinin başında yer aldığını söyleyen Yağ Bilimi ve Teknolojisi Derneği (YABİTED) Başkanı Prof. Dr. Aziz Tekin, bu konuda her söylenene inanmamaları konusunda tüketicileri uyardı.

Bitkisel yağlar çok sorgulanıyor

Birçok alanda olduğu gibi yağ konusunda da farklı spekülasyonların yapıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Aziz Tekin, “Yağların beslenmede çok önemli fonksiyonları bulunmaktadır. Ancak bitkisel yağlar bu alanda en çok sorgulanan gıda maddelerinden biri. Her konuda olduğu gibi yağ konusunda da uzman olmayanların söylemlerine dikkat edilmelidir” diye konuştu.

Bir taraftan kalp-damar hastalıkları, diğer taraftan kanser, obezite ile ilişkilendirilen yağların tüketim miktar ve seçimlerinin, gündemde en çok konuşulan konulardan olduğunu belirten Prof. Dr. Tekin, bitkisel yağların doğrudan bu hastalıklarla bağdaştırılmasının bilimsel olmadığını ifade etti. Prof. Dr. Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

Risk trans yağlardan kaynaklanıyor

“Bilimsel araştırmalara dayanmayan bu tür söylemler halk sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bitkisel yağların doğrudan obezite ve kalp-damar hastalıklarıyla ilişkilendirilmesi doğru değildir. Asıl riskin trans yağlardan geldiğini belirtmekte fayda var. Diğer taraftan bilinenin aksine margarinler de bitkisel kökenli yağlar arasındadır ve üretim tekniklerinin değişmesiyle trans yağ içermemektedir.”

2009 yılında bir grup akademisyen tarafından kurulan Yağ Bilimi ve Teknolojisi Derneği (YABİTED), bitkisel yağlar konusunda sanayici, kamu çalışanı ve araştırmacıları bilimsel bir platformda bir araya getirerek bitkisel yağlarla ilgili toplumu bilinçlendirmeyi, yağlı tohum ve meyve ile sıvı yağ ve sürülebilir yağlar/margarin üretiminin, tüketiminin ve ihracatının artırılmasına ve kalitesinin korunmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.