Kategoriler
Otomobil

Yapay zeka direksiyona geçiyor!

Yapay zeka, son dönemde karşımıza sıkça çıkan bir kavram haline geldi. Teknoloji firmaları, bankalar, arama motorları ve otomotiv firmaları bir biri ardına ‘yapay zeka’ya sahip ürünlerini sergiledi.

Bu firmalardan biri olan Audi de öğrenebilen makinelerde ulaştığı noktayı Las Vegas’ta düzenlenen CES 2017 Fuarı’nda sergiledi. Audi, NVIDIA ile yapılan ortak çalışmalar sonucu geliştirilen Q7 Deep Learning (Derin Öğrenme) konsept aracıyla otonom sürüşler gerçekleştirdi. Otonom sürüş için özel tasarlanmış, değişken özelliklere sahip bir açık alanda zekasını sergileyen Q7 derin öğrenme konsepti, 2 megapiksel çözünürlüğe sahip ön kamera üzerinden kendini yönlendiriyor. Kamera, NVIDIA Drive PX 2 işlemci birimiyle iletişim kuruyor ve işlemci, direksiyonu, otonom sürüş uygulamaları için özel olarak geliştirilen yüksek performanslı bir kontrol cihazıyla son derece hassas şekilde yönlendiriyor.

ÖĞRENDİĞİNİ UYGULUYOR

Audi Q7 derin öğrenme konsepti güzergah ve çevre hakkında, gözlem yoluyla ve ilave eğitim kameralarının yardımıyla sürekli bilgi topluyor. Böylece sürücünün tepkileri ile kamera tarafından tespit edilen olaylar arasında bir ilişki oluşturuluyor. Yani, daha sonraki gösteri sürüşlerinde otomobil, örneğin geçici bir trafik işaretinden gelen talimatları anlayıp derhal yorumlayarak durumun gerekliliklerine göre hareket edebiliyor. İlgili bir işaret çıktığında, konsept otomobil derhal sürüş stratejisini değiştirip kısa veya uzun güzergahı tercih edebiliyor. Sistem, hava ve yağış durumu veya ışık şartları gibi sürüşü olumsuz etkileyebilecek değişkenlerle de başa çıkabilecek şekilde güçlü bir tasarıma sahip.

ALGILIYOR, KAYDEDİYOR…

Konseptte kullanılan tekrarlı ve takviyeye dayanan teknik aynı zamanda Audi Presence asistan sisteminin de temel ilkesi. Bu yöntemi Yapay Zeka Teknolojileri’nin araştırma geliştirme çalışmalarını amaçlayan Sinirsel Bilgi İşleme Sistemleri (NIPS) Konferansında da kullanan Audi, 1.18 ebattaki bir model araca uygulanan derin öğrenme tekniği ile model aracın kendi kendine deneme yanılma ile park etmesi sağladı. İnsan beynine benzeyen sinirsel ağlar ile çevresini algılayarak bu öğrenmeyi gerçekleştiren model araç sürücünün hareketlerini algılayarak kaydediyor ve kaydettiği bu hareketlerle süreci öğreniyor.

SÜRÜŞ ASİSTAN SİSTEMLERİNE AKTARILACAK

Yapay zekayı en etkili haliyle sürücü asistan sistemlerine aktarmak isteyen Audi, bu yöntemle geliştirilecek otonom sürüş teknolojisini bundan sonra üretilecek tüm modellerine entegre ederek, yapay zekanın kullanıcıların konfor ve trafik güvenliğini maksimuma çıkaracak şekilde kullanılmasını hedefliyor. (Aydın Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.