Kategoriler
Aktüel

Dünyanın en büyük eşyaları burada!

Üç binden az sakini bulunan Casey kasabası, dünyadaki en büyük nesnelerden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Bunlar arasında rüzgar çanı, sallanan sandalye, örgü şişleri, posta kutusu, dantel tığı, dirgen, ahşap ayakkabı, golf topunun koyulduğu yer, kuş kafesi, bozuk para, kurşun kalem, kaktüs ve bunun gibi şeyler bulunuyor.

8 tanesi Guiness Rekorlar kitabına girmeyi başaran bu dev eşyaların arkasında tek bir kişi var: iş adamı Jim Bolin. Bolin Enterprises Inc firmasının müdür yardımcısı olan Jim Bolin, garajında küçük boyama ve kaporta işleriyle işe başlamıştı. Bugün firmasında 240 kişi çalışıyor ve neredeyse ülkenin yarısına yakınında petrol ve doğal gaz boru hattının bakım işlerini yapıyor.

Dev rüzgar çanları

2000’li yıllarda durgunluk başlayınca Bolin çıkmaza girdi ve kasabasında yerel ekonomiye katkısı olması için turizmi desteklemeye karar verdi. Boru işleri yaptığı için, devasa borular yapan Bolin, 2 yıl boyunca uğraştıktan sonra bunlarla dev rüzgar çanları yaptı. 2011 yılında bittiğinde ise dev rüzgar çanları 16,5 metre uzunluğundaydı.

Bolin’i Guinness Rekorlar Kitabı’na girmesini sağlayan koşullardan biri de büyük şeylerin kullanışlı olmasıydı. Ayrıca bu eşyalar üretilirken kullanılan objeler geri dönüştürülen malzemelerden seçildi.

Ayrıca Bolin kasabası için daha büyük şeyler yapmayı planlıyor. Birkaç ay ve yıl içinde, dev bir tokmak, dev bir sallanan at, büyük bir beyzbol sopası, dev bir golf kulübü ve bir aile için dünyanın en geniş tahterevallisini yapacak. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.