Kategoriler
Sağlık

Tavsiye üzerine reflü ilacı kullanmayın!

Geçmeyen mide yanmasından, ekşimesinden şikayetçiyseniz mutlaka bir uzman doktora gidin, çevrenizden duyduğunuz ilaçları kullanmayın. Bilinçsizce alınan bu ilaçlar, çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Midede ağrı ve yanma gibi şikayetler nedeniyle çevre tavsiyeleri üzerine bilinçsizce satın alınan bu reçetesiz ilaçların vücutta ciddi hasarlara yol açabildiğini belirten Central Hospital’dan Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Sökmen, doktor tavsiyesi dışında kullanılan reflü ilaçlarının yol açabileceği problemler hakkında uyarılarda bulunuyor.

Toplumda mide reflüsü olarak bilinen Gastro Özofageal Reflü hastalığının (GÖRH), genel tabirle mide asidinin ve yiyeceklerin yemek borusuna geri kaçması anlamına geldiğini söyleyen Sökmen, “Genellikle asit, bazen safra ve pankreas sıvısından oluşan mide içeriği yemek borusuna geri kaçabiliyor ve içeriğin burada uzun süre yemek borusu ile teması, yemek borusunun kendini koruma özelliğini yitirmesine neden olabiliyor. Bunun sonucunda da reflü hastalığı oluşuyor. Bir hayli yaygın olan bu hastalık, genellikle midede ağrı ile birlikte boğaz ve göğüs kemiği arkasında yanma hissi olarak görülebiliyor. Reflü hastalığının oluşmasında ise, yanlış beslenme, aşırı stres ve kötü yaşam koşulları büyük rol oynuyor” diye konuştu.

Gelişigüzel alınan ilaç sizi hasta eder

Reflü şikayetlerle karşılaşan insanların soluğu reçetesiz satılan ilaç reyonlarında aldığını açıklayan Sökmen, ağza gelen acı su, yemek borusu ve midede yanma şikayetlerin eczanelerden uzman tavsiyesi dışında alınan mide koruyucu reflü ilaçları ile geçiştirildiğini belirtti. Şikayetleri azalttığı gerekçesiyle kullanılan bu ilaçların uzun vadede çeşitli yan etkilere ve ciddi komplikasyonlara neden olabildiğini vurgulayan Sökmen, “Mide koruyucular olarak bilinen proton pompa inhibitörleri, uzun süreli ve doz aşımına dikkat edilmeyen kullanımlarda ciddi riskler oluşturabiliyor. Bu riskler arasında şunlar yer alıyor; kemik erimeleri, B12 ve magnezyum eksikliği ve kullanılan diğer ilaçlarla etkileşim. Ayrıca bu ilaçlar, yakınmaları maskelediği için mide ve özefagus kanserlerinin erken tanısını geciktirebiliyor” dedi.

Reflü ile mücadelede doğru beslenme şart

Reflü hastalığıyla başa çıkabilmede hekim desteği almanın yanı sıra, doğru beslenmek de önemli bir yol oynuyor. Misafir ağırlarken kurulan mükellef sofralar ya da yoğun iş temposu içinde atıştırmalarla geçiştirilen öğünler, yanlış beslenmeyi beraberinde getirebiliyor. Ülkemizdeki reflü hastalarının büyük bir kısmını hamile kadınlar, obezite hastası ve yaşlı kişiler oluşturuyor. Ayrıca rafine ve endüstriyel gıdaların dikkatsiz tüketimi bireylerde reflü şikayetlerini arttırabilmektedir.

Bu yiyeceklerden uzak durun

Yağ oranı fazla besinler mideyi geç terk ettiği için reflüyü arttırır. Özellikle fast food gıdalar, krema, margarin ve bu yağlardan hazırlanmış soslar besin listesinden çıkarılmalıdır. Soğan, domates, baharat ve turunçgil gibi besinler aşırı tüketimine dikkat edilmelidir. Kahve, demli çay, kola, gazoz, soda ve alkollü içeceklerin tüketiminden de kaçınılmalıdır.

Geç saatte yemek yemeyin

Reflü hastalarının beslenme konusunda dikkat etmesi gereken diğer bir unsur da beslenme öğünleridir. Eğer mide problemleri yaşayan hasta kiloluysa, öncelikle fazla kilolarından kurtulması sağlanmalı ve az yemeğe teşvik edilmelidir. Özellikle akşam yemeklerini erken saatlerde yemesi konusunda yönlendirilmeli ve hastaya yemek sırasında fazla konuşmaması önerilmelidir. Ayrıca hastaya ihtiyaçtan fazla yenecek yemeğin mide basıncını, basıncın da reflü olasılığını arttıracağı hatırlatılmalıdır.

Stresli ortamlara girmeyin

Reflü tanısı konulan hastalar stresli ortamlardan olabildiğince uzak durmalı, mümkünse kendilerine stressiz bir yaşam alanı oluşturmalıdır. Gergin bir ortamda vakit geçirmek reflü hastalığını tetikleyebilirken, vücut da reflü hastalığı için uygulanan tedaviye yanıtsız kalabilir. Reflüyü arttıran nedenlerden bir diğeri de sedanter yani hareketsiz yaşamdır. Bu nedenle hastaların yemek sonrası kısa yürüyüşler yapması faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.