Kategoriler
Yaşam

3 kat fazla tuz tüketiyoruz

İçeriğindeki sodyum sayesinde vücutta; sıvı, elektrolit dengesi ve kan basıncının düzenlenmesinde önemli rol oynayan tuz, aşırı tüketildiğinde ciddi hastalıkları tetikliyor. Türkiye’de Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği oranın 3 katı tuz tüketiliyor.

Türkiye’deki aşırı tuz tüketimine dikkat çeken Diyetisyen Sibel Mumcu, “Türkiye’de Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği oranın 3 katı tuz tüketiliyor. Bu da hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları, beyin, böbrek ve göz sorunlarının artmasına neden oluyor” dedi.

En çok kalp, beyin ve böbrekler etkileniyor

Sağlıklı bir insanın günlük tüketmesi gereken tuz miktarı 5 gram iken Türkiye’de ortalama günlük kişi başı tuz tüketimi 15 grama kadar çıkıyor. Aşırı tuz tüketiminin kan basıncını yükselterek hipertansiyona neden olduğunu söyleyen Mumcu, “Tüm organ ve dokular damarlar aracılığı ile beslendiği için hipertansiyon sorunu tüm vücudu etkiliyor. Bu noktada, en çok etkilenen organlar kalp, beyin, böbrekler, atardamarlar ve gözlerdir. Fazla tuz tüketimi ayrıca, idrarla kalsiyum atımına neden olarak kemiklerden kalsiyum kaybını da tetikliyor. Şeker hastalarında da günlük tuz tüketiminin sınırlandırılması, kan şekeri kontrolüne yardımcı oluyor” diye konuştu.

Tuz tüketimini azaltmanın yolları:

İçeriğindeki sodyum miktarı düşük olduğu için taze meyve ve sebzeler tüketin

Hazır yerine evde hazırlanmış besinleri tercih edin

Yemeğin tadına bakmadan tuz ekleme alışkanlığından vazgeçin

Taze baharatlar, maydanoz, nane, kekik, dereotu, fesleğen gibi taze otları yemeklerinize lezzet katmak için kullanmayı deneyin

Salamura besinler, turşu, peynir, zeytin, soya sosu, bulyonlar, hazır salata sosları, hazır çorbalar, kuru yemişler, cipsler, kabartma tozu eklenmiş besinler, tütsülenmiş yiyecekler, tuzlu bisküviler, şarküteri ürünleri yüksek oranda sodyum içerir. Bu besinleri az tüketin.

İşlenmiş gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın, alışveriş yaparken bu ürünlerin gıda etiketlerini kontrol etmeyi alışkanlık haline getirin. Tuzsuz ya da tuzu azaltılmış ibarelerinin bulunduğu ürünleri tercih edin

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.