Kategoriler
Aktüel

Dikey ormanlar çoğalıyor

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de insanlar hava kirliliği nedeniyle nefes almak için maske kullanıyorlar. Artık insanlar günde 60 kilogram oksijen üretebilen dikey ormanlar sayesinde rahatça nefes alacak.

Nanjing Towers (Nankin Kuleleri) olarak isimlendirilen ormanlar 2018 yılında tamamlandığında Asya’nın ilk dikey ormanları olacak. İtalyan mimar Stefano Boeri tarafından tasarlanan her kule sırasıyla 200 ve 108 metre yüksekliğinde olacak ve bin ağaç ile 23 farklı yerel türden yaklaşık 2 bin 500 çalılığa ev sahipliği yapacak.

Kulelerde müze, okul ve yüzme havuzu da olacak

Daha yüksek olan kulelerde ofisler, müze, çevreci mimarlık okulu ve çatı kulübü bulunacak. Daha küçük olan kulelerde ise çatıda bir yüzme havuzu ve 247 odalı Hyatt oteli bulunacak. Ziyaretçiler balkonlar sayesinde yerel biyoçeşitliliğin yenilenmesine yardımcı olan baş döndürücü dikey ormanların çarpıcı güzelliğini  yaşayacak.

Bunlar Stefano’nun inşa ettiği ilk dikey ormanlar değil. Daha önce Milan’da 2 dikey orman inşa etmişti ve İsviçre’nin Lozan şehri için de planlandı. Dünyada artan kirlilik karşısında bu çevreci tasarımlar gerçek bir taze hava, oksijen sunuyor.

Nankin’deki bu kulelerin tasarımı 2018 yılında bitecek. İtalyan mimar daha önce Milan’da “Bosco Verticale” ismiyle 2 dikey orman yapmıştı. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.