Kategoriler
Yaşam

Kışın soğuğu gözleri de kurutuyor!

Hava kuruluğu, gözlerimizi de olumsuz etkiliyor. Kapalı mekanlarda daha fazla vakit geçirmenin de etkisiyle göz kuruluğu şikayetleri artış gösteriyor.

Kış aylarında gözlerimizi korumak için neler yapılması gerektiğini anlatan Acıbadem Ankara Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Emrah Altıparmak, “Soğuk havalarda ev ve iş yerlerinin ısıtılmasıyla, iç mekanlarda var olan nem miktarı belirgin biçimde azalıyor. Özellikle denize uzak, karasal iklimin hakim olduğu yerlerde yaşayanlar, bu değişimi daha yakından hissediyor. Ortamda azalan nem miktarının göz kuruluğundaki en önemli etkenlerden biri” dedi.

Bilgisayar kullananlar daha dikkatli olmalı!

Gözlerimizdeki kuruluğun batma, yanma, kaşıntı, bulanık görme gibi şikayetlerle ortaya çıkabileceğini belirten Altıparmak, göz kuruluğu şikayetlerinin, özellikle mesleği gereği gün boyu bilgisayar başındaki çalışanlarda daha sık görüldüğünü söyledi. Bu kişilerin işlerine konsantre olurken, gözlerini ortalama 4-5 kez daha az kırptıklarına değinen Prof. Dr. Emrah Altıparmak, “Bu nedenle gözlerde batma, yanma, kaşıntı gibi şikayetlerin bu kişilerde daha çok olabiliyor. Bütün gün bilgisayar başında çalışan kişilerin 20 dakikada bir 20 saniye boyunca uzağa bakmaları gerekiyor. Bu sırada da ekrandan başka bir yere bakarak göz kırpmaları da gözlerin yararına oluyor” diye konuştu.

Ortamı havalandırın ve nemlendirin

Mümkün olduğunca ev ve iş yerlerinin havalandırılması ve ortamdaki nem miktarının artırılmasına yönelik tedbirler alınmasının yararlı olacağını belirten Prof. Dr. Emrah Altıparmak, nemlendirici aletler ya da kalorifer peteklerinin üzerine bir tas su konmasının bile ortamın nemlendirilmesinde etkili olacağını söylüyor. Eğer bunlar fayda etmezse, bir göz doktoruna görünmenin vaktinin geldiğini söyleyen Prof. Dr. Emrah Altıparmak, kuruluk şikayeti ile doktora başvuran hastalarda ilk başvurulan yöntemin suni gözyaşı damlaları olduğunu ifade ediyor. İlaç tercihinde ise hastaların muayene bulguları ve şikayetleri yol gösterici oluyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.