Kategoriler
Otomobil

Ford, sürücüsüz otomobillere 1 milyar dolar yatıracak

Ford, 2021 yılında pazara sunacağı otonom aracın sanal sürücü sistemini geliştirmek amacıyla Argo Al şirketine 1 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu.

Google ve Uber’in eski yöneticilerinin bir araya gelerek oluşturduğu Argo AI, Ford’un içinden ve dışından, otonomi konusunda çalışan mühendis ve robot bilimcileri bir araya getirecek. Robot teknolojisi ve yapay zeka konularında uzman kişilerin liderliğini ise Argo AI kurucuları, şirket CEO’su Bryan Salesky ve COO Peter Rander yürütecek. Brayn Salesky ve Peter Rander, Carnegie Mellon Ulusal Robot Teknolojisi Mühendisliği Merkezi mezunu ve sırasıyla Google ve Uber’in otonom sürüş takımlarının eski liderleri olma özelliğine sahipler.

Ford’un sanal sürücü sistemini geliştiren mevcut ekip, otonom araçların beyni olacak olan yazılımı Argo AI’nın robotik yeteneği ve uzmanlığıyla birleştirecek. Bu inovatif ortaklık Ford’un SAE 4 seviyesindeki otonom araçlarına yönelik sanal sürücü sistemini sunmak için çalışacak.

Bu süreçte Ford, otonom araç platformu, sistem entegrasyonu, iç ve dış tasarımı, üretimi ve uyumluluk tescil prosedürlerini yürütmeye devam edecek. Argo AI, Ford’un otonom araç yazılım geliştirme çalışmalarına ortak olarak sürücüsüz otomobillerin ticarileşmesini güçlendirecek.

“ETKİSİ 100 YIL ÖNCEKİ GİBİ OLACAK”

Önümüzdeki on yıl otomobillerin otonom olmasıyla tanımlanacağını ve otonom araçların toplumdaki etkilerinin Ford’un hareketli montaj hattının 100 yıl önce yaptığı gibi olacağını ifade eden Ford Başkan ve CEO’su Mark Fields, “Ford bir yandan otomotiv ve mobilite şirketi olarak büyürken, pazara otonom araç sunma konusundaki öncülüğümüzü de güçlendirecek ve aynı zamanda bu teknolojiyi başkalarına da lisanslamamızı sağlayacak olan Argo AI’ya yaptığımız yatırımın paydaşlarımız için önemli bir değer yaratacağına inanıyoruz.” dedi.

Bu yılın sonuna kadar, Argo AI’nin Pittsburgh’taki merkezinde, Güneydoğu Michigan ve Kaliforniya Körfezi’ndeki yerlerinde 200’den fazla ekip üyesinin çalışması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.