Kategoriler
Yaşam

İyimserliğin fazlası kilo vermeye engel

İyimserliğin aşırı kiloluların kilo vermesini kolaylaştırmasının yanında, aşırı iyimserliğin bu durumu ters çevirerek  kilo verme girişimini engellediği ortaya çıkarıldı.

BioPsychoSocial Medicine isimli tıp dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, hem şişman hem de mutlu olanların zayıflama programlarına daha az cevap veriyor. Araştırmada, fazla iyimser olmanın kilo vermeyi güçleştirirdiği, sağlık durumuyla ilgili biraz kötümserlik ve endişenin ise zayıflamaya olumlu etkileri olduğu açıklandı.

Programına katılan 101 erkek ve kadın üzerinde gerçekleştirilen araştırmada, hastalara altı aylık zayıflama programına başlamadan önce ve sonra sorular soruldu. Çalışma, zayıflama programının başında durumunun bilincinde olan ve halinden kısmen rahatsız olanların daha kolay kilo verdiğini gösteririrken, başlangıçta hallerinden memnun olanların kilo vermekte zorlandığı ortaya çıktı. Hallerinden memnun olan hastaların, girişkenlik ve iyimserlik özellikleri gösteren “özgür çocuk” (FC-free child) egosuna sahip oldukları ve bu grubun kilo vermede zorlandığı kaydediliyor. Rapora göre, “A” (adult) “yetişkin” egosuna sahip, yani sorumlu kişilerin ise daha kolay kilo verebildiği belirtiliyor. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.