Kategoriler
Yaşam

Ofiste çalışırken kalori yakmanın ilginç yolları

Gününüz çoğu işyerinde masa başında geçen çalışanların en büyük şikayetlerinden biri kilo almak. Ancak ofiste yapabileceğiniz bazı  egzersizlerle bu durumun önüne geçip sıradan bir iş gününü canlandırabilirsiniz.

İşe gitmeden önce ya da işten çıkınca fiziksel aktivite için zaman ayırabiliyorsanız, en iyisini yapıyorsunuz. Ancak, egzersiz için zaman bulmak, çok yoğun çalışma temposu olan insanlar için çok kolay değildir. Rutin iş hayatınızda biraz egzersiz yapmak için Mayo Clinic uzmanlarının sunduğu ilginç önerileri düşünmenizde yarar var.

TEMBELLİĞİ BIRAKIN, HAREKET EDİN!

Eğer otobüse binerseniz, birkaç durak erken inin ve yolun geri kalanının yürüyerek gidin. Eğer işe arabayla gidiyorsanız, park alanının en uzak yerine park edin.

AYAKTA KALMAK İÇİN FIRSATLARI KAÇIRMAYIN

Ayaktayken daha fazla kalori yakarsınız. Telefonla konuşurken ayakta durun. Ofis içinde arkadaşınızla chat ile iletişim kurmak yerine onu görmek için diğer masaya ya da bölüme yürüyerek gidin.

YÜRÜYÜŞ MOLALARI ALIN

Öğle yemeğinden sonra kahve içmek ya da aralarda atıştırmak yerine, ofis çevresinde kısa bir yürüyüş yapın ya da bazı basit germe hareketlerini deneyin. Boynunuzun arka kısmında gerilme hissedene kadar çenenizi göğsünüze doğru çekin ya da omuzlarınızı kulaklarınıza doğru yavaşça getirin.

DAHA SOSYAL OLUN

Öğle tatilinde yürüyüş grupları düzenleyin. Yürüyüş ayakkabılarını giymeye hazır insanlar tarafından çevrelenmiş olabilirsiniz. Arkadaşlığınızın tadını çıkarın ve düzenli egzersiz yapın.

TOPLANTILARI DIŞARIDA YAPIN

Hava şartları elverişli olduğunda, yürüyüş toplantıları ya da beyin fırtınası devreleri planlayın. Binanızın içinde tam bir tur yapabilir ya da binanın dışında dolaşabilirsiniz.

DAHA HIZLI YÜRÜYÜN

İşiniz yürüme gerektiriyorsa, bu yürüyüşü hızlandırın. Çenenizi yukarıda ve omuzlarınızı hafifçe arkada tutun ve yürürken serbestçe nefes almayı unutmayın.

SEYAHAT PLANLARINI YENİDEN AYARLAYIN

Uçak için havaalanında beklemek zorundaysanız, çantalarınızı kapın ve hızlı hızlı yürüyün. Fitness salonu olan bir otel seçin ya da kendi egzersiz ekipmanlarınızı yanınızda götürün. Atlama ipleri ve direnç bantları bir çantanın içine kolayca sığabilir. Ayrıca, hiçbir ekipman olmadan da atlama hareketleri, karın ya da bacak sıkıştırma egzersizleri ile diğer basit hareketleri yapabilirsiniz.

SANDALYENİZİ FİTNESS TOPUYLA DEĞİŞTİRİN

Şişirilmiş fitness topu ya da vücut kaslarının çok yönlü çalışmasını sağlıyan Stability topu iyi bir sandalye olabilir. Masa başında otururken dengenizi ve beden kuvvetinizi geliştirebilirsiniz. Hatta fitness topunu gün içinde duvarda çömelme ya da diğer egzersizleri yaparken kullanabilirsiniz.

SPOR MALZEMELERİ YANINIZDA BULUNSUN

Direnç bantları ya da küçük el ağırlıklarını masanızın çekmecesinde ya da dolapta saklayabilirsiniz. Toplantı ya da iş arasında kollarınızı kıvırıp bükerek egzersiz yapabilirsiniz. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.