Kategoriler
Yaşam

Spor ayakkabı alırken bunlara dikkat

Günlük yaşamda ya da spor yaparken giydiğiniz ayakkabı çok önemlidir. Herkesin ayak yapısı aynı olmadığı için giyecekleri ayakkabılar da aynı olmaz. Bu nedenle ayakkabınızın nasıl göründüğüne değil, ayak sağlığınızı nasıl etkilediğine dikkat etmelisiniz. Egzersiz yaparken, koşarken ya da basketbol oynarken giyeceğiniz ayakkabının seçiminde titiz davranmalısınız.

Ehow isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte doğru ayakkabıyı seçmenin yolları:

Egzersiz ayakkabısı ayağınızı desteklemeli, dengeyi iyi kurmalı, sağlam ve rahat olmalı. Yapacağınız egzersiz türüne bağlı olarak giyeceğiniz ayakkabılar değişiklik gösteriyor. Örneğin: Haftada 5 gün ağırlık kaldıran ya da etkili aerobik yapan birisinin giyeceği ayakkabı ile haftada 3 gün 20 dakika yürüyen birinin giyeceği ayakkabı aynı değildir.

Öncelikle ayakkabılarla yapacağınız egzersiz türüne karar vermelisiniz. Buna karar vermeden kesinlikle ayakkabı satın almayın. Ayakkabılarınızı jimnastik yapmak için kullanmayı düşünüyorsanız, değişik antrenman ayakkabılarından almalısınız. Örneğin, koşu yaparken koşu ayakkabısı, ağırlık kaldırırken de özel ayakkabılar giymelisiniz. Daha sonra basketbol oynamaya gidecekseniz ise bunun için de yukarıda bahsedilen denge, sağlamlık, ayağınızı destekleme gibi özelliklere sahip ayakkabı seçmelisiniz.

Koşarken uygun ayakkabıyı seçmezseniz yaralanabilir, düşmeniz halinde herhangi bir yeriniz kırılabilir ya da ayağınız su toplayabilir. Aynı şekilde tenis oynarken de doğru ayakkabıyı giymemeniz durumunda stres kırığı yaşayabilirsiniz. Spor yapmak için koşuyorsanız, iyi bir hareket kontrolüne sahip, hafif ve sağlam bir ayakkabıya ihtiyacınız vardır. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.