Kategoriler
Otomobil

Otomobilinizin yağını değiştirmezseniz ne olur?

Motor yağları, otomobiliniz için vücudunuzdaki kan, çöldeki su gibi çok hayatı öneme sahip. Kanda bir problem olduğunda insanı ölüme kadar götürebilir, peki ya motor yağını değiştirmezseniz otomobilinizin başına neler gelir?

Motorunuzu iyi durumda tutmak için, yağ ve filtre bakımlarını düzenli olarak gerçekleştirmelisiniz.  Motorun silindirleri içinde yukarı ve aşağı hareket eden pistonları yağlaması gerekir. Yağ olmadığı zaman sürtünmeden dolayı metaller arasında çok fazla sıcaklık oluşturur. Motor yağı , motorun içinde bulunan hareketli matal parçaları arasında kaygan bir yağ tabakası oluşturarak sürtünen yüzeylerin aşınmasını önler.

Motor yağınızı hiç değiştirmezseniz şu 2 durum gerçekleşir:

Kir ve partiküller yağ içinde birikir. Filtre, bunları kısa süreliğine yok eder, ancak bir süre sonra filtrenin tıkanmasına engel olamayıp kirli yağ otomatik olarak filtrenin yanında geçerek emniyet subabına doğru gider. Kirli yağ kalın ve aşındırıcıdır. Bu nedenle de daha motorun daha fazla aşınmasına ve yıpranmasına yol açar.

Yağda bulunan arıtıcı, seyreltici, pas önleyici ve sürtünme azaltıcı gibi katkı maddeleri, daha fazla aşındırır. Bu nedenle yağ, parçaları olması gerektiği gibi yağlayamaz.

Yağ daha çok kirlendikçe, yağlanma işlemi daha fazla aksar, bu durumda motor ve cüzdanınız üzerinde ciddi etkilerini hissedersiniz. (Aydın Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.