Kategoriler
Yaşam

Kilo vermenin yolu bunlardan geçiyor!

Herkes kilo veremediğinden ve verdiği kiloları da geri aldığından şikayet eder. Ancak, kilo vermenin kolay yolları var. Burada her bireyin metabolizma ve yaşam tarzı özellikleri farklı olduğu unutulmamalı.

O nedenle uzun süreli başarı için mutlaka kişiye özel ayarlamalar yapılmalı.

Reader’s Digest dergisi de yayınladığı haberle en iyi kilo verme önerileri sunduğunu iddia ediyor. işte haberde yer alan zayıflamanın 7 yolu:

SAKIZ ÇİĞNEYİN

Bir araştırmaya göre, öğle yemeği ile ikindi atıştırmalığı arasında saatte 15 dakika şekersiz sakız çiğneyen katılımcıların, 60 kalori daha az tükettileri bulundu.

HER GÜN 1 BARDAK SEBZE SUYU

Her gün bir bardak az tuzlu sebze suyu için. Kalp ve şeker hastası riski olan 81 aşırı kilolu yetişkinin katıldığı araştırmada, her gün en az bir fincan az tuzlu sebze suyu içenlerin 12 haftada 4 kilo verdikleri görüldü. Sebze suyu içmeyip, sadece az yağlı diyet uygulayanların ise 1 kilo verdikleri belirtildi.

ŞEKERLİ İÇECEKLERDEN UZAK DURUN

Katı yiyecekler ve içeceklerden gelen kalorileri de unutmayın. Fakat, son zamanlarda yapılan bir araştırmada, günde sadece bir bardak şekerli içecek içmeyerek 6 ay sonra yaklaşık yarım kilo verebileceğiniz ortaya çıkarıldı.

YEŞİL ÇAY GÖBEK YAĞINI ERİTİYOR

Egzersiz yapan aşırı kilolu ve obez kişilerin, aynı kaloriye sahip diğer içecekler yerine yeşil çay içtiklerinde fazladan bir buçuk kilo verdikleri ve yüzde 7 daha çok göbek yağı yaktıkları bulundu.

DAHA FAZLA UYUYUN

Arkansas’ta Hendrix Koleji’nde 32 yaz öğrencisi üzerinde yapılan ve 3 haftadan uzun süren çalışma, günde fazladan 2 saat uyuyanların hemen hemen 300 kalori daha az yediklerini gösterdi.

MANTAR İLE 400 KALORİ DAHA AZ TÜKETİN

Johns Hopkins Bloomberg Okulu Halk Sağlığı araştırmasına göre, yemeklerde et yerine mantarı tercih edenlerin günde 400 kalori daha az tükettikleri saptandı. Araştırmacılar, her hafta bir öğünde mantar yiyenlerin yılda yaklaşık 2,5 kilo verebileceğini tahmin ediyorlar.

SEBZE EN DOĞAL KALORİ SAVAR!

Gün boyunca daha çok sebze ağırlıklı beslenme ve akşam da makul bir yemek sizi şişmanlatmayacaktır. Araştırmacılar, sebze tüketmenin kalorilerde doğal bir azalmaya neden olacağını belirtiyorlar. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.