Kategoriler
Yaşam

İşte evinizdeki görünmez tehlikeler!

Evinizde  ne kadar dikkat ederseniz edin, bir anda ayağınız takılabilir, kızartma tavanız kaşla göz arasında alev alabilir ya da kesici bir alet ailenizden birinin yaralanmasına yol açabilir.

Uzmanlar, kazaların evdeki tüm odalarında olabilir, ancak mutfak ve banyoda yaralanma ya da ölüm oranının daha yüksek olduğu ve bu odaların evinizin en tehlikeli odaları olduğu belirtiyor.

ZEHİRLENME İLK SIRADA

Dünyada her yıl milyonlarca kişi, evlerinde başlarına gelen kazalarda yaralanırken, binlerde kişi de ne yazık ki hayatını kaybediyor. Amerikan Ulusal Güvenlik Konseyi verilerine göre, 2002 yılında sadece ABD’de evlerde toplam 8 milyon sakatlıkla sonuçlanan yaralanma ile 33 binden fazla ölüm meydana geldiğini belirtiliyor. Bu rakam, her 16 dakikada bir ölüm ve her 4 saniyede bir sakat bırakan ev kazası anlamına geliyor. Ev kazalarında düşmeler, zehirli maddeler, dumandan ya da boğaza kaçan maddeden dolayı boğulma olayları daha çok görülüyor.

Zehirlenme ise birinci sırada yer alıyor. Eğer karbonmonoksit dedektörünüz yoksa, sıcak su ısıtıcınız kaçak yapıyorsa, bu sessiz katilin sizi öldürebileceği anlamına geliyor. Merdivenlerde halınızdaki küçük bir kıvrım da bunu yapabilir. Kaygan bir banyo, mutfaktaki kızgın yağ çok büyük problemlere neden olabilir. Ocakta kaynayan bir çaydanlık su, kör bir mutfak bıçağı ya da oturma odanızdaki sehpanın keskin ve sivri köşesi de sizi yaralayabilir. İşte mutfağınızda ve banyonuzda sizleri bekleyen tehlikelerden en yaygın olanları:

MUTFAĞINIZ ÖLÜMCÜL OLABİLİR

Her yıl yüzbinlerce insan sıcak suyla haşlanma nedeniyle hastanelerin acil servislerine başvuruyor. Bu yanıklar, banyoda ve mutfakta oluşuyor. Yine her yıl Amerika’da sıcak sudan dolayı 34 kişi ölürken 3 bin 800 kişi yaralanıyor. Cildin 65 derecelik sıcak suyla bir saniyelik teması üçüncü derece yanığa yol açabiliyor.

Kör mutfak bıçakları keskinlerden daha tehlikeli, çünkü aşınmış kenar bıçağı kaygan hale getiriyor. Kayan bıçak da herhangi bir yerinize saplanabilir. Lavabonuzun altındaki zararlı temizlik ürünleri de çocuklar için büyük tehlike. Bu malzemeleri çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurmalısınız.

GÖRÜNMEYEN TEHLİKELERE DİKKAT!

Mutfağınızda bir de görünmeyen tehlikeler var. Çiğ tavuğa elle dokunmanın ciddi bir iş olduğunu ve işiniz bitince tüm yüzeyin iyice temizlenmesi gerektiğini herkes bilir. Bakterilerin, çiğ yiyeceklerden diğer yiyeceklere geçmesiyle ortaya çıkan çapraz bulaşma hakkında da bilginiz olabilir. Çiğ tavuğu kestiğiniz bıçağı yıkamadan sebze kesmede kullanmayın, ayrıca çiğ tavuk ile salata yapmak için ayırdığınız sebzelerin temasını engelleyin. Mutfağınızda ne kadar bakteri yaşadığını biliyor musunuz? 6 ülkede çevreci bilimadamları tarafından yürütülen çalışmada, mutfak giysilerinin yüzde 90’ının temizlik testinde başarısız oldukları görüldü. Süngerlerin ise bakterileri emmesiyle adı çıkmıştır. Bakteri biriken süngerle sildiğiniz bir yere bu bakterileri dağıtıyorsunuz. E-coli ve salmonella oldukça yaygındır, ancak bu bakteriler mutfakta doğmazlar. Bu bakteriler evinize geldiğinizde yıkamadığınız elleriniz ya da marketten aldığınız gıdalar üzerinden gelebiliyor.

JİLET, İLAÇ, MAKAS, HATTA SABUN…

Evinizde tehlikeleriyle ün salan bir başka bölge de banyonuzdur. Jilet, makas gibi keskin nesneler bulunan banyoda kaymalar ve düşmelerle yaşanan ölümler başı çekiyor. Temizlik ürünleri ve elektrikli cihazlar banyonuzda başlı başına bir tehlike kaynağı.

Beyazlatıcı ve amonyak yaygın temizleyiciler banyodaki ölümcüller listesinin başında yer alıyor. Eğer bunları karıştırırsanız, ortaya zehirli bir gaz çıkar. Ayrıca, bu ürünler cildinizi ve gözlerinizi tahriş edebilir. Beyazlatıcı olarak bilinen sodyum hipoklorid ise cildinizle teması halinde cildinizi yakabilir. Banyoda prize takılı oda parfümünüzün içinde fenol ve formaldehit bulunuyor. Fenolün fazlası kasların kasılmasına, solunum problemlerine ve hatta ölüme neden olabilir. Formaldehit ise kanserojen olarak biliniyor. Çocuklarınızın bu ürünlerden herhangi biriyle oynamaması için bunları banyoda saklamayın. Mutfaktaki gibi, banyodaki sıcak sudan yanabilirsiniz. Sudan haşlanma kazalarını önlemek için, banyodaki sıcak suyunuzun ısısını 48 derecede sabitleyin. Saç kurutma makinesi gibi elektrikli cihazları banyoda kullanmayın.

Diğer bir tehlike ise, birçok ilacın bulunduğu ecza dolaplarında yatıyor. İlaçları asla çocukların yetişebileceği yerlere koymayın. Özellikle vitamin ilaçları konusunda dikkatli olun çünkü, bu ilaçlar şekere benzediği için çocukların dikkatini daha çok çekiyor. Hata yapmak için bebeğinizin olması gerekmiyor. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.