Kategoriler
Yaşam

Genç ve güzel görünmek uğruna kanser olmayın

Yaşlanmayı önlediği söylenen kremlerin, cildin koruyucu üst tabakasını soyarak kansere neden olduğu iddia edildi. Bu ürünlerin cildi zararlı toksinlere maruz bıraktığın ve güneşin zararına karşı daha meyilli hale getirdiği belirtiliyor.

Kanseri Önleme Koalisyonu Başkanı, yaşlanmayı önleyen bu kremlerin popüler içeriğinin Alpha Hydroxy Acid ya da kısaca AHA olarak bilinen bir asit ailesi olduğunu söyledi. Bu asitlerin kullanıldığı ürünlerin, piyasadaki en tehlikeli kozmetik ürünler olduğunu da belirtti. Uzmanlar, birçok kadın ve hatta erkeğin, korkulacak bir şey olmadığını düşünerek tecrübesiz bir şekilde bu ürünleri tüm ciltlerinde bol bol kullandığını belirtiyorlar.

İngiliz kozmetik endüstrisinin, ürünlerinde kullandıkları içerikleri ve etiketlerinde hangi uyarılar olması gerektiğiyle ilgili Avrupa Birliği kanunlarına uymak zorunda olduğunu belirten araştırmacılar, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin tüketicileri, AHA’ların cildin üst katmanlarına zarar verdiği, yanıklara, kabarmalara ve acılara neden olduğu konusunda uyardığını söylediler.

Araştırmacılar, tehlikelerin İngiliz anti-kırışıklık kremlerinde de eşit olduğunu söylerek, ayrıca, yaşlanma karşıtı kremlerde yaygın olarak kullanılan “limonene” gibi diğer maddelerin de tahriş edici ve kanserojen olduğunu sözlerine eklediler. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.