Kategoriler
Sağlık

Göz tansiyonu hastalığı tarihe karışacak

İnsan gözünde tanımlanamayan bir dolaşım keşfettiklerini belirten araştırmacılar, bunun göz tansiyonuna karşı önemli ipuçları sağlayabileceğini belirtti.

Bugüne kadar insan gözünün sıvı pompalamak ve sıvıyı dokuların dışına atmaktan sorumlu dolaşım olan lenf ihtiyacında olduğu düşünülüyordu. Fakat Kanadalı araştırmacılar, gözdeki sıvının, dünya çapında 66 milyon insanı etkileyen glokom yani göz tansiyonuyla bağlantılı olduğunu belirtiyor. Lenf ihtiyacı hakkındaki varsayıma itiraz eden araştırmacılar, insan gözünde uzmanlaşmış ve kan dolaşımından ayrı bir lenf dolaşım sistemi buldu.

Experimental Eye Research isimli dergide yayınlanan çalışmaya göre bu sistem, ekstra su, protein ve antijenler içeren lenf  isimli sıvıyı lenf kanalları aracılığıyla lenf düğümlerine ve sonra da kan dolaşımına taşıyor. Bu dolaşımın dokulardan sıvı boşaltımı için çok önemli olduğunu söyleyen araştırmacılar, moleküler aletler ve 3 boyutlu rekonstrüksiyon kullanarak gözde zengin bir lenf kanalı ağı keşfettiler. Bu bulgular elektron mikroskopisi tarafından da onaylandı.

GLOKOMA KARŞI YENİ STRATEJİ GELİŞTİRİLECEK

Gözün arkasındaki ve beynin görme merkezindeki sinir hücrelerinin ölümüyle oluştuğuna inanılan dejeneratif bir hastalık olan glokomun genellikle göz içi basıncının yükselmesiyle ilişkili olduğu açıklandı. Glokomun mevcut tedavileri ise göz damlaları ya da göz basıncını azaltma amacıyla yapılan ameliyatlar olduğunu söyleyen araştırmacılar, bu keşfin glokomlu hastalar için yeni tedavi stratejileri geliştirmede kullanılacağını sözlelerine ekledi. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.