Kategoriler
Sağlık

Balık ve kalp hastalıklarıyla ilgili tüm bildiklerinizi unutun

Alman bilim adamları, 12 yıl süren araştırma sonucunda balık ve omega 3 yağ asitlerinin kalp yetmezliğine karşı koruyucu özelliği bulunmadığını açıkladı.

European Journal of Heart Failure isimli dergide yayınlanan çalışmada, kalp yetmezliğinin dejeneratif bir durum olduğunu söyleyen araştırmacılar, ancak doğru tedavi ve yaşam tarzıyla insanların daha uzun süre yaşayabildiğini ifade edildi.

Koroner kalp rahatsızlığı olmayanlarda balık ve omega 3 yağ asitlerinin kalp yetmezliği gelişmesini önleyip önlemediğini araştıran araştırmacılar, sadece şeker hastalığı olan alt grupta omega 3 yağ asitlerinin kalp yetmezliğine karşı muhtemel koruyucu etkisi olduğunu tespit etti. Bunun dışında balıktan gelen omega 3 yağ asitlerinin genel bir koruyucu etkisinin olduğu hakkında güçlü bir kanıt bulunduğu açıklandı.

Çalışma için, araştırma ekibi Rotterdam Study’ye katılan 5 bin 299 erkek ve kadın üzerindeki verileri topladı. Araştırmacılar, balıktaki omega 3 yağ asitlerinin insanları kalp sorunlarından koruduğu gibi kalp yetmezliğinden de koruyup korumadığını görmek istedi. 12 yıl süren araştırma sonucunda ekip, 669 kişide kalp yetmezliği geliştiğini buldu. Buna bağlı olarak, araştırma ekibi omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olan balık tüketmenin kadınlarda ve erkeklerde kalp yetmezliği gelişmesiyle ilişkili olmadığını belirledi. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.