Kategoriler
Yaşam

En riskli gıdalar listesinde ilk sırada

Amerika’da yapılan araştırmaya göre, “Riskli gıdalar” listesinin başında yeşil yapraklı sebzeler geliyor. Listede, yumurta, patates ve domates de var.

Center for Science in the Public Interest isimli bilim merkezi tarafından sunulan habere göre, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta ve ton balığı sizin için acaba doğru bir karar mı? Belki öyle, ancak bu yiyecekler Amerikan Gıda Dairesi tarafından düzenlenen en riskli gıdalar listesinde yer alıyor. Bu yiyeceklerden dolayı başlayan salgınlar 1990 ile 2006 yılları arasında meydana geldiği belirtilen haberde, Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin de verileri kullanıldığı açıklandı.

YUMURTA

352 salgına yol açan yumurtadan hastalanan hasta sayısı ise 11 bin 163’tür.

TON BALIĞI

 CSPI’nin raporuna göre, çok sevilen ton balığının 268 salgından sorumlu olduğu ve 2 bin 341 hastalığa yol açtığı belirtiliyor.

İSTİRİDYE

Denizden gelen diğer suçlu ise istiridye. Sınırlı ölçüde tüketilmesine rağmen, bu tuzlu lezzetin 132 salgınla ilişkili olduğu ve 3 bin 409 kişi hasta ettiği açıklanıyor.

PATATES

Bu listede bulunmaz gibi görünen patates de 108 salgına yol açarken, 3 bin 659 hastalık vakası ortaya çıktı.

PEYNİR

Tüketiciler arasında en çok sevilen gıda olan peynir ve süt ürünleri, sizi hasta yapabilir. Raporda, peynir ürünlerinin 83 salgına neden olduğu ve rapor edilen 2 bin 761 hastalık vakasının bulunduğu belirtiliyor.

DONDURMA

Dondurma sevenler kendinizi kötü habere hazırlayın. En riskli yiyecekler listesinde, dondurma da yer alıyor. Rapora göre, 74 salgına yol açan dondurma, 2 bin 594 kişinin hastalanıp yatağa düşmesine neden oldu.

DOMATES

2005 ve 2006 yılında, salmonella virüsü bulaşan domatesler 4 şehirde yüzlerce insanın hastalanmasına neden olmuştu. Bu nedenle domatesin listede olması şaşırtıcı değil. CSPI, domatesin 31 salgına yol açtığını belirtiyor ve 3 bin 292 kişinin hastalanmasından sorumlu tutuyor.

YABAN MERSİNİ

25 salgınla beraber 3 bin 397 kişinin hastalanmasına yol açan yaban mersini de en riskli yiyecekler arasında yer alıyor.

YEŞİL YAPRAKLILAR

CSPI, çeşitli biçimlerde, 13 bin 568 hastalık vakasına neden olan E. Coli, norovirüs ve salmonella virüsü bulaşmış göbek salata, marul, ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzelerle ilişkili 363 salgın belirledi. Gübre, virüs bulaşmış sulama suyu ya da yetersiz işleme yöntemleri bu salgınlarda suçludur.  (Vasfiye Özcanbaz)

“En riskli gıdalar listesinde ilk sırada” için 22 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.