Kategoriler
Yaşam

İğneden korkuyorsanız bu haberi okuyun!

İğneden korkanlar için, iğnenin cilde dokunma düşüncesi bile insanların ağlamasına, çığlık atmasına ya da sinmelerine yeter. Uzman bir psikolog, bazı yöntemlerin iğnenin acısını hafifletmeye yardımcı olduğunu söylüyor.

Uzmanlara göre, iğne korkusu insanların H1N1 aşısı olmalarını da önleyebiliyor. Dalhousie Üniversitesi ile Halifax’da IWK Sağlık Merkezi tabanlı çalışmada, psikolog Christine Chambers, acı ve iğne olmaktan kaynaklanan korkunun genellikle aşı olmayı önleyen bir bariyer olduğunu söylüyor.

İğnenin acısını nasıl azaltırsınız?

Chambers, son günlerde özellikle de H1N1 virüsüne bağışıklık kazandırmak için yapılan aşılardan korku nedeniyle kaçan insanlara, ağrıyı nasıl azaltabileceklerini açıklıyor. İğne olmadan yarım saat ya da 1 saat önce bölgesel anestezik krem ya da bant alarak iğne yapılacak yere uygulanmasını öneren Chamber, aynı zamanda aşıdan korkanlara bu hakkında çok fazla düşünmemelerini söylüyor. Sırada beklerken müzik dinlenemelerini ya da yanlarında bir arkadaşlarını götürüp onunla farklı konularda sohbet etmelerini belirtiyor.

Diğer bir seçenek olarak da nefes alma egzersizlerini tavsiye eden Chambers, eğer vücudunuz gerginse, iğne olmanın daha fazla acı vereceğini ifade ediyor. Ancak, derin derin nefes alıp verme egzersizlerinin acıyı azaltabileceğini de ekliyor.

Ayrıca psikolog, geçmişte aşıyla ilgili kötü deneyimleri olanların korkmaları için iyi bir sebebi olduğunu söyledi. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.