Kategoriler
Yaşam

Enerjiye dönüşen atıştırmalıklar

Yoğun çalışan bekar erkekler ya da kendileri için yemek hazırlamaya vakit bulamayan işkadınları, besleyici atıştırmalıklar ararlar. Maalesef, birçoğu karbonhidratlı, yağlı ve düşük protein değerlerine sahip atıştırmalıkları tercih ediyor.

Yaklaşık 80 kilogramlık bir erkeğin tüketmesi gereken günlük protein miktarı 82 gram iken, 57 kilogram gelen kadının protein ihtiyacı ise 45-50 gram olarak belirtilmiştir. Eğer siz de yoğun çalışıyor ve sağlıklı atıştırmalıklar arıyorsanız, Foxnews’in haberinde yer alan yüksek proteinli önerilere bir gözatın:

Kurutulmuş et

İster inanın, ister inanmayın kurutulmuş et sağlıklı bir seçenektir. Ortalama olarak, 30 gram kurutulmuş ette 70 kalori, 1 gram yağ ve 11 gram protein bulunuyor.

Yumurta akları

Bir yumurtanın akında sadece 15 kalori var. Yağsız ve kolesterolsüz olan yumurta akında 4 gram protein bulunuyor. Bir tavaya çabucak 2-3 yumurta akı atın ve besleyici atıştırmalığınız hazır olsun.

Köy peyniri ve meyve

Yarım kase köy peyniri ortalama 16 gram protein içeriyor. Bu peynirde, sadece 102 gram kalori ve 2 gram da yağ bulunuyor. Hızlı ve sağlıklı bir atıştırmalık hazırlamak için bu peyniri taze meyvelerle karıştırabilirsiniz.

Ton balığı

Teneke kutu başına yaklaşık 25 gram protein içeren ton balığı harika bir protein kaynağıdır. Bir kutu ton balığı yaklaşık 111 gram kalori içeriyor, yağ bulunmuyor.

Protein barlar

Marketlerde onlarca çeşit protein bar bulabilirsiniz. Ancak, tüm bu barların aynı olmadığını unutmayın. Protein barlar mutlaka yüksek proteinli atıştırmalık olmalı. Yüksek karbonhidratlı ve yağlı olanlarından uzak durun. 75 gramlık her protein bar, 30 gram protein ile sadece 6 gram karbonhidrat ve 5 gram yağ içeriyor.

Yeşil mercimek

Kendi başına atıştırmalık gibi görünmemesine rağmen, çorbanıza ya da salatanıza bir avuç dolusu yeşil mercimek atarak aldığınız protein miktarını artırırsınız. Bir kase yeşil mercimekte 230 kalori, 1 gram yağ ve 18 gram protein bulunuyor.

Yerfıstığı ezmesi

Çocuklar gibi yer fıstığı ezmesini ve jöleli sandviçleri seviyorsanız, şanslısınız. Bir çorba kaşığı yer fıstığı ezmesi 4 gram protein, 8 gram yağ ve 95 kalori içeriyor. Daha fazla enerji için, yerfıstığı ezmesini tam tahıllı bir dilim ekmeğin üzerine sürün ve üstünü muz dilimleriyle süsleyin.

Yulaf ezmesi:

Bir paket hazır yulaf ezmesinde yaklaşık 5 gram protein, 105 kalori ve 2 gram yağ bulunuyor. Yulaf ezmesini tek başına yiyebileceğiniz gibi, içine biraz tarçın da ekleyebilirsiniz. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.