Kategoriler
Teknoloji

Yazıcınızı tasarruflu kullanmanın yolları

Haftalık raporu patronunuza verdiğinizde, patronunuzun yapacağı değişiklik ya da bir sunum hazırlarken farkettiğiniz son dakikadaki değişiklikler nedeniyle endişe duyabilirsiniz. Ancak, düşündüğünüz en son şey ise bu süreçte ne kadar mürekkep ya da kağııt kullandığınızdır. Bilgisayarınızda “yazdır” tuşuna basmadan önce, Howstuffworks isimli sitede yazılanları bir dakika düşünün:

Sadece Amerika’da, çalışanlar her yıl 8 milyon ton ofis kağıdı kullanıyor. Bu rakam 178 milyon ağaca eşit. Bunun yarısından daha azı geri dönüştürülüyor.  Çalışanlar, yılda yaklaşık 10 bin sayfa kağıt yazdırıyorken tahminen bunun bin 410 sayfası ise boşa harcanıyor.

Bir ton ofis kağıdı üretmek için, bir evin 10 aylık elektriğini karşılayacak kadar enerji gerekiyor.

Her yıl 350 milyondan fazla kartuş çöpe atılıyor. Her bir kartuşun çürümesi 450 yıl kadar sürüyor.

Daha becerikli bir yazıcı kullanıcısı olmak için, çalışma alışkanlıklarınızı değiştirmek zorunda değilsiniz. Küçük adımlarla büyük işler başarabilirsiniz. Yazıcıdan gereksiz kağıt çıkışını azaltmak için işte 5 basit adım. Bunları okuyun, hafızanıza yazın, ancak lütfen yazıcıdan çıktı almayın:

Basmadan önce tekrar düşünün

Kağıdı ya da mürekkebi korumanın en iyi yolu, ilk seferde basmamaktır. Eğer, bir şeyi kesinkes basmak zorunda değilseniz, basmayın. Dosyaları PDF formatına çevirip, e-posta ile gönderin. Dosyalarınızı basmak yerine hard diskinizde ya da taşınabilir sürücüde saklayın. İnternet sayfaları, boşa kağıt tüketenler arasındadır. Bazen tek bir internet sayfası basıldığında 30 ya da daha fazla sayfa çıkabiliyor. Onları basmak yerine siteden sayfaları online olarak okuma alışkanlığı kazanın.

Kağıdı akıllı kullanın

Çıkış almayı tamamen bırakmak zorunda değilsiniz. Fakat, yazıcı kağıdı kullanımını daha elverişli yapabilirsiniz. Aldığınız çıkışlar çok önemli değilse kağıdın iki tarafını da kullanarak, kağıt tüketimini yarı yarıya azaltabilirsiniz.

Kağıt tasarrufunun diğer yolu ise, yaprak üzerindeki tüm boşlukları kullanmaktır. Kağıt marjinlerini değiştirin. Yanlardan ve üstten, alttan marjları azaltarak daha geniş bir çalışma alanı elde edersiniz.

Font büyüklüğünü ve tipini değiştirerek de sayfa üzerinde yer tasarrufu yapabilirsiniz.

İnternet üzerinden çıkış alırken sayfayı önizleme bölümünden görmeden basmayın. Gerekli sayfaları seçtikten sonra çıkış alın.

Mürekkep tasarrufu yapın

Bir müşteri ya da önemli bir sunum için çıkış almayacaksanız, bilgisayarınızın yazıcı seçeneklerinde taslak ayarını kullanın. Taslak modunda çıkış almak, sadece daha az mürekkep kullanmayacak. Aynı zamanda daha hızlı çıkış alacaktır. Kalitesindeki farkı anlayamazsınız.

Her seferinde renkli çıkış almanız gerekmeyebilir. Renkli mürekkep, siyahtan daha pahalıdır. Yazıcınızın özelliklerini siyah beyaza göre ayarlayın, renkli kartuştan tasarruf edersiniz.

Farketmeyebilirsiniz, ancak yazı tiplerinin çoğu fazla mürekkep harcar. Ecofont, mürekkebi koruyan yeni bir yazı tipidir.

Yazıcınız “mürekkep azaldı” mesajı gönderdiğinde, görmezden gelin. Üreticiler, kartuşunuz tamamen bitmeden yenisini almanızı isterler. Bunu yapmayın. Mürekkebiniz tamamen bitene kadar düzinelerce çıkış alabilirsiniz.

Geri dönüştürün, yeniden kullanın

Mürekkepli ya da tonerli kartuşunuz bittiğinde her seferinde yenisini almayın. Bu kullanılmış kartuşlar çöplerde yüzyıllarca çürümeden kalıyor. Geri dönüşürülebilen kartuşlar ve yeniden doldurulabilen mürekkepli kartuşlar satın alın. Yenisini almak yerine bu kartuşları doldurun.

Sadece geri dönüştürülen kağıt satın alın ve kullandığınız kağıtları geri dönüşüm için ayırın. Şirketteki herkesin masasının altında geri dönüşüm sepeti olduğundan emin olun. Yazıcıdan yanlışlıkla boş kağıt ya da üzeri çok az yazılmış kağıt çıktıysa, bunu tekrar kullanmak için yazıcıya yerleştirin. Ya da bu kağıtların yazılı olan yerlerini kesin,müsvedde kağıt olarak kullanın.

Elektrikten tasarruf edin

Yazıcınız büyük bir elektrik tüketicisi gibi görünmeyebilir, ancak ofisteki tüm yazıcılar ve ülkenizdeki ofislerde bulunan tüm yazıcılar birleşince durum değişiyor. Yazıcınızın elektrik tüketimini azaltmanın en iyi yollarından biri elektrik tüketiminde idareli olan yazıcı satın almaktır. Birçok tasarruflu yazıcı, elektrik kullanımını azaltır, maliyetleri düşürür ve kağıt israfını önlemeye yardımcı olur.

Yazıcınızı akşam işten çıkarken ve haftasonları eve giderken mutlaka kapatın. Eğer bilgisayarınız uyku moduna sahip değilse, bilgisayarınızı tamamen kapatın ve kullanmadığınız zaman fişini prizden çekin. Yazıcınızı sadece akşamları kapatmak yıllık enerji maliyetinizi 30 dolar ve daha fazla düşürüyor. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.