Kategoriler
Sağlık

Babaanneler ve anneanneler torunlarını şişmanlatıyor!

İngiliz araştırmacılar, büyük anneleri tarafından büyütülen çocuklarda obezite riskinin arttığını açıkladılar.

International Journal of Obesity dergisinde yayınlanan ve 3 yaşındaki 12 bin çocuk üzerinde yapılan araştırmada, tam gün babaannesi ya da anneannesi tarafından bakılan çocukların aşırı kilolu olma riskinin yüzde 34 daha fazla olduğu belirtildi. İngiltere’de okul öncesi çağdaki çocukların neredeyse dörtte birinin aşırı kilolu ya da obez olduğu kaydedildi.

Büyükanneler obezite riskini artırıyor

2000-2001 yılları arasında doğan 9 ay- 3 yaş arasındaki sağlıklı çocuklar üzerinde gerçekleştirilen araştırmada, yarı zamanlı olarak büyük anneleri tarafından bakılan çocuklarda ise obezite riskinin, kendi annesi ve babası tarafından bakılanlara oranla yüzde 15 daha fazla olduğu tespit edildi.

Ancak, kreşe giden veya bakıcı tarafından büyütülen çocuklarda böyle bir risk bulunmadığı belirtildi. University College London’dan bilim adamlarının yaptığı araştırmada, çocukların sosyo-ekonomik durumları da değerlendirildiğinde, obezite riskinin eğitimli, işlerinde kariyer sahibi annelerin çocuklarında daha fazla görüldüğü saptandı.

Çocuğa ödül olarak yemek vermeyin

Akrabalar ve arkadaşların tam zamanlı olmak kaydıyla bakımını üstlendiği çocuklarda da obezite riskinin bulunduğu açıklandı. Araştırmacılar, babaannelere, anneannelere ve akrabalara bebeğin beslenmesi ve fiziksel egzersizi konusunda daha iyi bilgi vermek gerektiğini söylediler.

Araştırmanın başkanı Prof. Catherine Law, Amerika’da yapılan başka araştırmalarla da desteklenen çalışmalarda, büyükannelerin bakımıyla obezite arasındaki ilişkinin nedenlerine bakılmadığını, ancak bunun çocuğun fikiksel egzersiz yapmaması ve çocuklara büyük annelerin daha fazla hoşgörülü davranması nedeniyle olabileceğini belirtti. Law, “Çocuklara bakan aile büyüklerine ya da akrabalara sağlıklı yaşam tarzıyla ilgili daha çok bilgi verilmeli. Örneğin, çocuklara ödül olarak yemek verilmemesi gerektiği söylenmeli” dedi. (Vasfiye Özcanbaz)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.