Kategoriler
Yaşam

Televizyon matematikte başarıyı engelliyor

Küçük yaşta aşırı televizyon izleyen çocukların daha sonraki yaşlarda okulda başarısız olduğu ve 10 yaşına geldiğinde ise sağlığında bozulmalar oluştuğu tespit edildi.

BBC’de yayınlanan habere göre, Michigan ve Montreal Üniversiteleri tarafından yürütülen ve “Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine” isimli dergide yayınlanan araştırmada, küçükken izlenen her fazladan saatin ilerleyen yıllarda çocuklarda olumsuz etkiler gösterdiği bulundu. Televizyon izleyen çocuklarda büyüdüklerinde okuldaki performansları düşerken, abur cubur tüketimlerinin arttığı belirlendi. Araştırmacılar, katılımcılarının çok küçük yaştaki çocukların olması ve televizyonun verdiği kesin zararları göstermesi açısından araştırmanın bir ilk olduğunu belirttiler.

Televizyon başarıyı düşürüyor

Yaşları 2,5 ile 4,5 arasında değişen bin 300 çocuğun katıldığı araştırmada, 8 yıl boyunca anne ve babalara çocukların ne kadar süre televizyon izlediği sorulurken, öğretmenler de çocukların okuldaki başarısını, sağlık ve psikososyal durumunu değerlendirdi.

Araştırmacılar, 2 yaş civarındaki çocukların haftada 9 saatten az, ancak 4 yaşındakilerin ise 15 saate yakın televizyon izlediğini ifade ettiler. Buna göre, haftada ortalama 8 saat üzerinde televizyon izlemenin çocuğun okulla bağlantısını yüzde 7 azalttığı kaydedildi.

Araştırmaya göre, 2-4 yaşındaki çocuklarda aşırı televizyon izlemenin matematik dersindeki başarıyı düşürdüğü saptandı. Ayrıca, araştırmacılar genel fiziksel aktivitenin düştüğünü, şekerli gazlı içecekler tüketiminin, atıştırmanın ve vücut kitle indeksinin ise arttığını ifade ettiler. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.