Kategoriler
Otomobil

Alpine geri döndü

Alpine, ilk seri üretim otomobili olan A110’un ilk gösterimini Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirdi. Dieppe’deki Alpine fabrikasında üretilen A110, Avrupa’da bu yılın sonlarında pazara sunulacak.

Kompakt boyutları ultra hafif karoseri, optimal ağırlığı, düşük ağırlık merkezi ile kusursuz bir sürüş keyfi ve ataklık vaat eden Alpine A110, günlük kullanıma uygun olduğu kadar pist şartlarında kullanılmaya elverişli. 4178mm uzunluk, 1798mm genişlik ve 1252mm yüksekliğe sahip olan A110’un ağırlığı ise bin 80 kilogram.

Alpine A110, Renault-Nissan İttifakı tarafından geliştirilen 252 HP güç ve 320 Nm tork elde eden 4 silindirli, 1.8 litrelik ve turbo şarjlı bir motorla donatılmış . 7 vitesli Getrag DCT şanzıman ile 0-100 kilometre hızlanması ise sadece 4,5 saniyede tamamlayan aracın maksimum hızı ise 250 km/h.

Yarış otomobillerine benzer biçimde bir düz zemin kullanılan A110’da “normal, spor ve pist” seçenekleri olmak üzere üç farklı sürüş modu bulunuyor. Bu modlarda motor ve şanzıman ayarları, direksiyon, ESC, egzoz sesi ve sürücü göstergeleri ilgili sürüş koşuluna uygun biçimde adapte ediliyor.

A110, aracın ön kısmındaki dört adet full LED gündüz sürüş ışıkları ve kaputun merkezi ‘omurgası’ açık bir şekilde Alpine DNA’sını gözler önüne sererken, kusursuz dizaynı ve mühendisler tarafından geliştirilen aerodinamik özellikler sayesinde 250km/saatlik azami hıza erişmesi ve arka spoilere ihtiyaç duyulmaksızın  profilini muhafaza ediyor. Arkada ‘X’ biçimli LED kuyruk lambaları ve dinamik sinyal lambaları otomobile son derece modern bir görüntü katıyor. Yatık ve aracı saran arka cam ise Alpine’in geçmiş modellerini anımsatıyor.

Günlük hayatta ve pistlerde kullanılmaya da elverişli olan Alpine A110’un iç mekânında ise minimalist, hafif bir tasarımla birlikte konforlu bir sürüş pozisyonu hemen göze çarpıyor. Pürüzsüz doğal işlenmiş deri, yapısal alüminyum ve karbon lifi gibi kaliteli malzemeler sürücüye ve yolcuya üst düzey sürüş keyfi vaat ediyor.

Alpine A110 Première Edition sayılı üretilmiş bir limited edition versiyonu Jean Redele’nin Alpine’i lanse ettiği yıla gönderme yapılarak sadece bin 955 adet üretilecek.(Aydın Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.