Kategoriler
Yaşam

Evde temizlik ürünü yapmanın yolları

Temizlik ürünlerine servet harcayan ev hanımlarına müjde. Ev ekonomisi uzmanlarına göre evde basit yöntemlerle elde edilecek ürünler, reklamlarda tanıtılan pahalı temizleyicilerin yerini tutabilir. Mesela sirke, asitli yapısı sayesinde mikrop öldürücü özelliğe sahip. Aynı zamanda bulaşıklardaki yağı da parçalıyor. Öte yandan ayna ve camlar için eşsiz bir parlatıcı.

Ekonomideki dengesizlik nedeniyle insanlar para biriktirmeye çalışıyor. Bu noktada evde yapılan temizlik ürünleri, bitkisel ilaçlar veya cilt bakımı ürünleri iyi bir seçenek olabilir. Çok fazla para harcamadan ve temizlik ürünlerindeki toksinlerin kokusuna maruz kalmadan evinizi temiz ve ferah tutabilirsiniz.

Evde yapabileceğiniz doğal temizlik çareleri

Ehow.com isimli sitede yer alan habere göre, işte evde yapabileceğiniz bazı basit temizlik çareleri:

Yerlerinizi silmek için bulaşık deterjanı kullanın. 2 yemek kaşığı bulaşık deterjanına 4 litre su ekleyin. Bu karışım yerlerinizin parlamasını ve kolay durulanmasını sağlayacaktır.

Küvetinize ve lavabolarınıza yapışan küften kurtulmak için 4 litre suya 4 fincan kekik koyun ve birkaç gün bekletin. Sonra bu karışımla küflü yerleri ovun. Diş macunu da banyonuzun fayanslarını ve lavabolarını ovmak için idealdir.

Krom yüzeyleri temizlemek için sirkenin içine ıslak kumaşı daldırın. Ayrıca krom eşyaları sirkede de bekletebilirsiniz. Kabartma tozu ve su karışımı da fırınları ve krom yüzeyleri iyi temizler. Fırını temizlemek için bu karışımla ovun, bir gece öylece bırakın. Ertesi gün silerek temizleyin.

Diş protezi temizleyicisini tuvaletinizin deliğine püskürtün ve tüm mikropların ölmesi için bir gece bekletin. Ertesi gün bir fırçayla ovalayın. Aynı zamanda deliğe 3 tane C vitamini kapsülü atabilirsiniz.

Kendi hava temizleyiciniz ile odanızın havasını tazeleyebilirsiniz. Bir topak pamuğa en sevdiğiniz kokuyu emdirin ve bunu ağzı açık bir kaba yerleştirin. Ayrıca, evi süpürürken elektrik süpürgenizin torbasına da koku koyabilirsiniz. Mutfağınızda doğal bir koku olması için greyfurt, limon ve portakalları kaynatın ve bir saat kısık ateşte pişirin.

Kendi oluşturacağınız cila ile mobilyalarınızı cilalayıp koruyabilirsiniz. 1 çay kaşığı zeytinyağı ve yarım fincan limon suyunu karıştırın. Bu karışımı sprey şişesine aldıktan sonra mobilyalarınıza püskürtün ve kuru bir bezle silin. Mobilya cilası yapmanın bir başka yolu ise 1 yemek kaşığı limon yağı ile 4 fincan mineral yağı karıştırmaktır. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.