Kategoriler
Yaşam

Karıncaları öldürmeden evinizden uzaklaştırın

Siyah, kırmızı, canavar karıncalar her yerde bulunabiliyor. Özellikle yaz aylarında geceleri mutfakta açıkta bıraktığınız meyve ya da tatlının üzerine doluşan karıncalardan nasıl kurtulacağınızı bilirseniz, mutlu bir yaz geçirebilirsiniz. Karıncanın türünü bilmek ve buna göre tedbir almak çok önemlidir.

Ehow.com isimli internet sitesinde yer alan habere göre, aşağıda belirtilen tavsiyelere uyarsanız evinizdeki veya bahçenizdeki karıncalardan güvenli bir şekilde kurtulabilirsiniz:

Ortalıkta yiyecek bırakmayın

Karıncaların niçin evinize ya da bahçenize girdiğini belirleyin ve hayatta kalmaları için ihtiyaçları olan yiyecekleri, suyu ortadan kaldırın. Mutfak tezgâhındaki yiyecekleri sıkıca ambalajlayın ve saklayın.

Çöpleri hemen atın

Yemekten sonra öncelikle masayı silin ve tüm çöpleri evden çıkarın. Dışarıdaki çöplerinizi de evden mümkün olduğunca uzakta bulunan çöp kovasına ya da geri dönüşüm kutularına atın.

Çürüyen gıdaları hemen uzaklaştırın

Özellikle yazın bozulabilecek tüm yiyeceklerinizi buzdolabına koyun. Meyve ve sebzeler çok hızlı çürüyebilir.

Bahçenizde su varsa kurutun

Havuzunuzda duran suyu boşaltın. Karıncalar çok susarlar.

Evdeki çatlakları mühürleyin

Karıncalar için en az toksik olan yöntem yüzde 100 silikondur. Karıncaların izlediği yollara kırmızı toz acı biber, nane veya boraks serpin.

Bahçenizde böcek ve sinek barındırmayın

Bahçenizdeki beyazsinek, yaprak biti ve unlu bitinden kurtulun. Bu böcekler karıncaların en sevdiği şekerli özsu salgılıyorlar. Bitkilerin ve ağaçların üzerine “tanglefoot” tarzı yapışkan böcek tuzakları kurulmalı. Bu tuzaklar karıncaların ağacın gövdesine ve bitkilerin sapına tırmanmasını ve onları yemesini önler.

Karıncalar için doğal uzaklaştırıcılar hazırlayın

Bir tatlı kaşığı borik asit ile 30 cc mısır şurubu veya balı karıştırarak sıvı yem elde edin. Borik asit çözülene kadar ısıtın. Eşit miktarda su ekleyin ve damlalıkla karıncaların bulunduğu yerlere damlatın. Narenciye kabuklarıyla suyu blendırda çırpın ve doğal bir uzaklaştırıcı yapın. Bunu karınca tepelerinin çevresine dökün. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.