Kategoriler
Sağlık

Şeker hastalığını önleyen sebzeler

Bugüne kadar havucun gözleriniz için faydalı olduğunu biliyordunuz, peki havucun başka nelere faydası var? Meyve ve sebzelere kırmızı ve turuncu rengi veren Betakaroten isimli besin maddesinin şeker hastalığına karşı genetik yatkınlığı olan kişilerde tip 2 diyabet riskini düşürebildiği belirlendi.

Huffingtonpost’ta yer alan habere göre, Stanford Üniversitesi Tıp Okulu’nda görevli araştırmacılar yaptıkları çalışmada betakarotenin tip 2 şeker hastalığı riskini düşürdüğünü tespit ettiklerini açıkladılar. Daha fazla araştırma yapılıncaya kadar araştırmacılar beta karotenin diyabeti önleyebileceğini söylemenin mümkün olduğunu belirten bilim adamları, bol miktarda beta karoten ve diğer karotenoid tüketiminin kanser ve diğer hastalık risklerini de düşürdüğünü ifade ettiler. Bu nedenle fazladan yiyeceğiniz havuç, tatlı patates, bal kabağı veya helvacı kabağı gibi birkaç sarı-turuncu sebze yemek size zarar vermez.

Ayrıca yine aynı araştırmada, E vitamininin “gamma-tocopherol” olarak bilinen formunun tip 2 diyabet riskini artırdığını belirlediler. Ancak bu durum daha çok çekirdeklerde ve kabuklu yemişlerde bulunan E vitamini sizin için kötü olduğu anlamına gelmiyor. Beta karotenin mi yoksa E vitamininin mi tip 2 diyabeti önlediği ya da tip 2 diyabete neden olduğunu tam olarak tespit etmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu açıklandı.

Şeker hastalığını başka neler etkiliyor?

Çinli araştrmacılara göre, kahvede bulunan kafein, klorojenik asit ve kafeik asit gibi 3 bileşen tip 2 diyabetle ilgili bir proteini durdurabiliyor. Ayrıca “Diabets Care” isimli dergide yayılanan araştırmada ise bol bol sebze ve meyve tüketimi tip 2 diyabet riskini düşürmeye yardım ediyor. Yine aynı dergide yayınlanan bir başka araştırmaya göre, geceleri 7,5 ile 8,5 saat arasında uyuyanlarda da tip 2 diyabet gelişme riski daha düşük oluyor. “American Journal of Clinical Nutrition” isimli dergideki araştırma ise elma, armut ve yaban mersini yiyenlerde tip 2 diyabet görülme riski daha düşük oluyor. Washington ve Pittsburgh Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar her gün bir süre yürümenin şeker hastalığı gelişme riskini düşürmeye yettiğini belirttiler. Ayrıca Louisiana Eyalet Üniversitesi’nde yapılan araştırma, düzenli olarak ceviz, badem gibi kabuklu yemişler tüketmenin kalp hastalığı ile metabolik sendrom yanında tip 2 diyabet riskini de düşürdüğünü gösterdi. Yine “American Journal of Clinical Nutrition” isimli dergide yer alan araştırmaya göre, peynir, yoğurt ve süt tüketenlerde şeker hastalığı görülme riski daha düşük oluyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.